Editorialautor/ka: archív F 

Editorial

Vít Kouřil


Nakolik se má rozmanitými socialistickými směry inspirovat hnutí environmentální? Plus dalších dvacet textů. 


Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

před sto lety se vlády v Rusku zmocnili bolševici a jimi založený Sovětský svaz výrazně poznamenal tvář 20. století. Socialismus jakožto hnutí s cílem dosáhnout větší rovnosti, spravedlnosti a solidarity však touto událostí zdaleka nezačalo a s rozpadem sovětského bloku zdaleka neskončilo. Nakolik se má rozmanitými socialistickými směry inspirovat hnutí environmentální? Odpovědi nabízejí v tomto vydání 7.G tři texty: filosofa Martina Dokupila Škabrahy, mezinárodního koordinátora Strany zelených Anglie a Walesu Dereka Walla a ekoaktivisty Josefa Patočky.

Vedle nových dílů našich dlouhověkých seriálů Šetrnější spotřeba a Kurz mediální sebeobrany, na něž v úvodnících pohříchu zapomínám, vám z tohoto čísla též doporučuji reportáž Ivana Prouzy o ohrožených Masajích, sondu Terezy Špinkové do útrob textilního byznysu a esej Robin Wall Kimmererové o důležitosti zájmen pro náš vztah k přírodě.

Dali jsme si záležet i na rozhovorech. Magdalena Hronová vyzvěděla od Bey Johnson, co obnáší bezodpadový životní styl, Magdaléna Vaculčiaková hovořila s válečnou reportérkou Stanislavou Harkotovou a Renata Svobodová zpovídala klimatologa Alexandera Ače, který se jí přiznal: „Prvotní ideály, kdy jsem si myslel, že přeložím knížku, všichni si ji přečtou a následně změní své chování, už tedy padly, ale nejsem ani vyloženě v depresi. V rámci svých znalostí a možností se snažím dělat něco smysluplného. Střídá se ve mně fáze přijetí se směsicí negativních pocitů — beznadějí, pesimismem a cynismem s černým humorem. Teď se nacházím spíše ve fázi přijetí. Když chci přežít, musím zkrátka realitu změny klimatu přijmout. Dá se s tím žít.“

A abych nezapomněl: děkuji vám za rostoucí čtenářskou přízeň. Nikdy v minulosti nám nepřibylo tolik nových předplatitelů a předplatitelek, jako za první tři čtvrtiny letošního roku. Vynasnažíme se vaši důvěru nezklamat.

Lepší politické i osobní konstelace přeje

Vít Kouřil

P.S.: Seznam všech článků čísla najdete TADY
[23. října 2017]