Občanský kalendář

21. června 2018 /
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 8. 7. LESEM — Letní škola environmentalistiky pro středoškoláky. Horní mlýn, Křtiny. Vše o vztahu člověka ke zvířatům a přírodě, dobrovolné skromnosti, rozvojové problematice, médiích, přístupech k ochraně přírody u nás i ve světě. Zajištěna veganská strava. Pořádají studenti Katedry environmentálních studií FSS MU. Přihlášky přijímá Lucie Šebková, lesem.mysleni@gmail.com.

 • 8. 7. Boskovice 2018 — festival pro židovskou čtvrť. 26. ročník festivalu s hudebními vystoupeními, promítáním snímků, výstavami výtvarného umění či divadelními představeními. Pořádá Unijazz. Více na www.boskovice-festival.cz.
 • 15. 7. Bylinkářské praktikum na Vlčí hoře. Krásná Lípa. Kurs pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Aromaterapie, ajurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracování na domácí lékárnu a drogerii. Pořádá Akademie permakultury, přihlášky lze podat na adrese www.akademiepermakultury.cz/course/bylinkarske-praktikum-na-vlci-hore.
 • 28. 7. a 25. 8.—1. 9. Letní škola přírodního stavitelství a soběstačnosti. Ekoosada Vrbovce. Workshop bude probíhat jako aktivní táborová dovolená, komplexní výuka zážitkovou formou, teorie prolínající se s praktickými ukázkami. Více na www.ekovesnice.cz.
 • 7.—29. 7. Festival soběsta(te)čnosti. Sklenářka, Kostelec nad Orlicí. 1. ročník festivalu, sestaveného ze dvou- až čtyřhodinových praktických bloků, se dvěma až třemi souběžnými workshopy. Můžete se též připojit k dlouhodobému projektu stavby ekologického dřevěného domku podle návrhu Petra Hájka. Večery zůstávají volné pro setkání, sdílení, muziku, ohně, případně spontánně vzniklé přednášky či dokončení denních programů. Více na www.festivalsobestatecnosti.cz/program.
 • 3.—4. 8. Beseda u bigbítu. Tasov u Veselí nad Moravou. 26. ročník kultury z jiného světa. Multižánrový festival v topolovém hájku, vystoupí floridský rapper Andy Bothwell alias Astronautalis. Vedle koncertů nabídne také vystoupení známého českého cestovatele Ladislava Zibury. Více na www.besedaubigbitu.cz.

 • 4. 8. Žně v pralese. Ekocentrum Prales, Praha-Kbely. „Naklepeme kosy a sklidíme hezky postaru úrodu obilí na poli. Uvážeme snopy a naučíme se z nich stavět i panáky,“ lákají organizátoři na tuto akci, na níž se též dozvíte zajímavosti o žních a jejich tradicích. Přijďte si zdarma odpočinout od hektického života ve městě. Více na www.lhmp.cz/eko/.

 • 25. 8. Eurotrialog. Mikulov. 20. ročník festivalu nepopulární hudby. Letos Tomáš Kočko, Květy, Už jsme doma či Bittová-Dusilová-Načeva. Více na www.eurotrialog.cz.

 • 8.—2. 9. Tábor Hnutí DUHA Jeseníky. Pokud je vám 16—30 let, můžete se přihlásit na tradiční tábor Hnutí DUHA Jeseníky s názvem Blažené Osoblažsko a podílet se na opravě gotického kostela v zaniklé obci Pelhřimovy v Jeseníkách. Přihlášky: Jana Sommerová, jana.somm@gmail.com, Ivo Dokoupil, ivo.dokoupil@tiscali.cz.
 • Do konce září. Šelmy České republiky. Podhorácké muzeum, Předklášteří. Výstava seznamuje se všemi sedmnácti zástupci tohoto živočišného řádu v České republice s důrazem na návrat velkých šelem do naší přírody. Mimo jiné uvidíte jak aktuální snímky z fotopastí Hnutí DUHA, tak i klasické pasti, které sloužily a bohužel někdy nadále slouží jako velmi nehumánní a zákonem zakázaný nástroj k lapání zvířat. Více na predklasteri.muzeumbrnenska.cz.

Petice a kampaně

 • Stop sečení srnčat. Podle odhadů zemře ročně kvůli sečení na 60 tisíc srnčat. Zemědělci a myslivci často neohlašují termíny sečení, a zvířata tudíž nejsou chráněna před krutou smrtí. Více na stopsecenisrncat.cz. Organizuje platforma8.org.

 • Návrat lososů. Ještě nedávno lososi běžně obývali české řeky. Intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním však člověk tyto původní říční obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají díky adoptivním rodičům druhou šanci. Do projektu Správy Národního parku České Švýcarsko se můžete zapojit na navratlososu.cz.
 • Mantinely demokracie. Výzva pro vládu i opozici, aby dodržovaly zásady demokratického vládnutí, základní demokratické a ústavní principy. K respektování těchto mantinelů vyzvaly všechny polické představitele Frank Bold a iniciativa Rekonstrukce státu, hlídat je však musí v první řadě občané. Sledujte kroky vlády na mantinelydemokracie.cz.
 • Milion chvilek. Tuto petici proti premiéru Andreji Babišovi už podepsalo 250 tisíc lidí. Doprovázejí ji veřejné akce, sledovat je můžete na milionchvilek.cz.
 • Živé Labe.Přidat se můžete také k výzvě ministrům, poslancům, senátorům a předsedovi vlády, aby podpořili ochranu cenného území řeky Labe, a hlasovali tak proti všem návrhům staveb zvyšujícím splavnost Labe, především na výstavbu jezu u Děčína, který by zničil tamní křehký ekosystém. Více na zivelabe.cz.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.