graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Redakce  »

Sedmá generace

Společensko-ekologický časopis Sedmá generace vydává Hnutí DUHA již od roku 1991. Hlavním cílem všech, kteří se na tvorbě časopisu podílejí, je vytvářet prostor pro debatu o moderní společnosti, sociálních a ekologických dopadech jejího vývoje i politických, hospodářských a kulturních souvislostech současných společenských trendů. Chceme nejen podávat informace o aktuálním dění v oblasti ochrany životního prostředí, ale chceme toto dění především zasazovat do širších souvislostí, ať už politických, ekonomických či obecně kulturních.

Název časopisu, který do roku 1997 vycházel jako Poslední generace, je symbolický. Inspirováni Velkým zákonem Irokézů jsme přesvědčeni o tom, že chceme-li jako lidstvo žít na této planetě ve spokojenosti a míru, musí naše jednání zohledňovat také potřeby našich potomků. A to i těch, kteří přijdou sedm generací po nás.

Více zde:    

Výroční zprávu 7.G za rok 2016 si můžete přečíst zde:

Výroční zprávu 7.G za rok 2015 si můžete přečíst zde: 

Výroční zprávu 7.G za rok 2014 si můžete přečíst zde: 

Výroční zprávu 7.G za rok 2013 si můžete přečíst zde: 

Bimonthly magazine Sedma generace was founded in 1991. It bridges the gap between mainstream and specialized journals and examines environmental issues from various points of view and in social context, and thus appeals to readers who are not experts in the field yet want to pursue the issue in depth. 

» Redakce

Vít Kouřil

Sedmé generaci šéfuje od té doby, co evropská sonda Huygens úspěšně přistála na povrchu Saturnova měsíce Titanu. Píše hudební recenze, hraje na kytaru v téměř neexistující kapele, rekreačně drtí kolegy v ping pongu, přednáší o médiích na univerzitě a všude jezdí na kole. Hlásí se k brněnským post-ruralistům. Má rád Lucii Němcovou, Anežku Kouřilovou a Natašu Gollovou. Zdá se mu, že přichází všude a na všechno trochu pozdě. Kontakt: kourilZAVINÁČsedmagenerace.cz. 

Zuzana Vlasatá

Pro reportáže si vybírá neobvyklá témata i místa, ideálně špatně dostupná čímkoliv. Svoji dobrodružnou povahu uspokojuje také managováním propagace, publikací a přátel Hnutí DUHA. Jako absolventka environmentalistiky překvapí několika ne úplně ekologickými sny: naučit se tancovat flamenco ve Španělsku, vylézt na El Capitan v Yosemitech, serfovat na vlnách v Austrálii a nakonec si otevřít vlastní slow food restauraci. Do 8. května 2010 používala umělecké jméno Zuzana Geryková.

Jan Miessler

Bývalý karlovarský judista dnes působí dojmem mile bezbranného Medvídka Pú. Vyznává švédský sociální stát a tamní marmeládu. Jakožto budoucí pan doktor čile střídá stáže a konference, kde k dokonalosti vybrušuje akademické ptydepe. Do 7.G však píše s nadoblačnou lehkostí, občas nesnesitelnou. Kromě banálních evropských jazyků drtí čínštinu, v současnosti už nějaký ten pátek na Tchaj-wanu. Nikdo by do něj neřekl, že tvrdí basu v (neexistující) rockové kapele. Jinak si libuje ve focení, sledování korejských seriálů pro středoškolačky a hlubinných úvahách, že dobře už bylo.

Simona Horká

Po téměř ročním pobytu v sousední Vídni se nakonec rozhodla pro práci a dokončení studia v Brně. Z pracovních nabídek ji nejvíce zaujalo převzetí žezla po Vojtovi Pelikánovi v sedmogeneračním týmu, kde, jak sama řekla při vstupním pohovoru, vidí svůj „kariérní vzestup“ (dlužno dodat, že v letech 2009–2010 se věnovala koordinování mladšího a hubenějšího sourozence 7.G s názvem Ekologické listy v místní skupině Hnutí DUHA Olomouc). Když si zrovna zoufale nekouše nehty nad excelem, redakčním či účetním systémem, potuluje se s přáteli po Brně, rodné Olomouci nebo mnoha jiných místech České republiky… vlastně celé Evropy. Dál ji zatím svědomí pod hrozbou příliš velké ekologické stopy nepustí.

Vojtěch Pelikán

Odhodlaný mladý environmentalista vyrůstal na jedné z nejrušnějších ulic ve středu Brna. Po svém strýci, brněnském biskupovi, se stal po vstupu do redakce 7.G druhým nejslavnějším členem rodiny. Zpravidla předstírá, že zná odpověď na všechno, díky čemuž zahvězdil u magisterských zkoušek a plynule přešel na postgraduální studia. Jezdí bádat do romských osad, aby zjistil, jak to tam mají se vztahem k přírodě. Ke svačině si pravidelně kupuje velké pletýnky, ale nejraději má svoji Anežku. S ní též nedávno zmizel do jihoamerické divočiny. Od návratu na potkání líčí, jak velká je velryba.

Jana Kloučková Kudrnová

Žije v hanácké idyle nedaleko Olomouce, odkud vyráží na spanilé rejsy do přírody. Jakožto grafička-ilustrátorka-webdesignerka-fotografka je nadmíru šikovná. Kromě delfínka za plavání si doma hýčká Louskáčka v kategorii „Best Young Creative“. Poslouchá hardcore, je vegetariánka a tuze ráda „čikuládičky“. V 7.G se vyznačuje nekonečnou trpělivostí s opozdilci a tím, že ze dvou finálních návrhů obálek zaručeně vybere tu třetí, nejlepší. Jestli chcete být vizuálně jednotní a gramotní, neváhejte a skočte sem.

Markéta Jedličková

Absolventka pedagogiky doslova pláchla od vzdělávání učitelů a namísto toho si velice rozumně vybrala skvělou kariéru v neziskové organizaci. Pracuje jako grafička v Hnutí DUHA. Ráda fotí (obzvláště pro 7.G), avšak před objektivem propadá panice (vždycky). Její fotky jste mohli vidět u několika „generačních“ rozhovorů a reportáží. Čas od času svým kolegům a kolegyním zpestřuje pracovní dobu ukázkami indických chrámových tanců. Shodou náhod (?) chodila do třídy s jejím sedmogeneračním fotografickým protějškem z Prahy – Ondřejem Besperátem.

Míla Zemanová Palánová

Absolventka češtiny a žurnalistiky je služebně nejstarší, leč stále mladince vyhlížející redaktorkou Sedmé generace. Pod palcem má jazykovou stránku časopisu, v posledních letech také statečně pomáhá s editovaním. Pokud se zrovna neraduje nad pozdě poslanými a zajisté bezchybnými články, užívá si mateřské "dovolené" se třemi vykutálenými dětmi. Důkaz místo keců :) 

Dominik Grohmann

Kvůli frustraci z davové bezmyšlenkovitosti začal studovat humanitní environmentalistiku a filosofii, přičemž začal být frustrován ještě více. Přesto žije šťastný dobrovolně skromný život s dcerou Sofií a ženou Dominikou. Pokud zrovna nečte některý z filosoficko-environmentálních textů, pak žongluje, což je spolu s vášní pro včelaření jeho největší závislost. Sedmou generaci miluje a těší se, až se stane mainstreamem (při zachování stejně kvality).

Barbora Černík Bakošová

Pochádza z najväčšej slovenskej metropoly, ale po strednej sa presunula 131 kilometrov na sever. V Brne sa aj napriek Onderkovi rozhodla zapustiť korene a pred svedkami prehlásila, že tu zostane navždy. Myslí si, že život bez aktivizmu je nuda a fandí priamej akcii. Je členkou Food not Bombs Brno, kde varí jedlo pre tých, ktorí ho potrebujú a pri umývaní misiek diskutuje o revolúcii. V Sedmé generaci sa snaží písať optimisticky o pesimistických témach. Je doktorandkou na Katedre environmentálnych štúdií FSS MU, osobne asistuje vozičkárovi Jirkovi (niekedy zas on jej) a začína koordinovať dobrovoľníkov v NESEHNUTÍ. Rada jazdí na bicykli, číta knihy, surfuje a snaží sa pestovať zeleninu.

» Redakční okruh: 

Lucie Sovová, Renata Svobodová, Štěpán Jindra, Štěpán Jindra, Jakub Jirků, Markéta Musilová, Martina Valentíková, Marie Drahoňovská, Karolína Poláčková, Sabina Vojtěchová, Klára Čápová

» Redakční rada

Naďa Johanisová • Ekologická ekonomka a "ekonomická disidentka", přednáší na Katedře environmentálních studií FSS MU. Sedmou generaci provází již od jejího larválního stádia, napsala pro ni spoustu textů včetně seriálů Z ekonomického kapsáře a Ekonomičtí disidenti. V poslední době se v Respektu a na iHned.cz pustila do polemiky o ekonomickém (ne)růstu. Její blog najdete tady. 

Ota Kubinec • V Hnutí DUHA velel propagaci, PR a publikacím, nedávno přešel do softwarového sektoru. Své nemalé znalosti a schopnosti ale i nadále dává k sedmogeneračnímu dobru. Ve zbylém čase ještě stíhá zpívat ve sboru a zvládat otcovské poninnosti, prostě borec!  

Ľuba Lacinová • Molekulární bioložka, pracuje ve Slovenské akademii věd. Pro Sedmou generaci začala psát v hlubokých 90. letech, zejména na téma geneticky modifikovaných potravin, a je naší hlavní slovenskou spojkou. Na redakčních radách vyniká pečlivě vypracovanými a zpravidla kritickými poznámkami. Je přesvědčená, že Nič poriadne nevieme. Ještě že ji máme! 

Jakub Macek • Sociolog médií, odborný asistent na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Na rozdíl od Ľuby Lacinové vyniká ledabylou četbou 7.G, kterou se pak snaží vynahrazovat akademizujícím okecáváním. My mu však na to neskáčeme. Skákat bychom naopak mohli na koncertu jeho Rubals Van Horn and The Smoking Orchestra nebo při četbě Jakubových filmových recenzí, kdyby je ještě býval psal, respektive kdyby Rubals ještě hráli... 

Aleš Máchal • Pod střechou brněnské Lipky dovzdělává v ekologických vědách především učitele a vysokoškolské studenty. Jeho ekopedagogické motto zní: „Zásadní je dávat příležitost k úžasu nad přírodou.“ V povaze má nesnesitelnou vstřícnost a jeho úhlavním přítelem je Mojmír Vlašín.

Kateřina Rezková • Postgraduální studentka Katedry environmentálních studií FSS MU, toho času na mateřské "dovolené" s ratolestmi Magdalenkou a Mojkem. Kromě BIO témat napsala pro Sedmou generace reportáž z proslulé Schumacher College, ódu na otužování nebo hojně čtený text o bezplenkové výchově. Na jeho pokračování netrpělivě čekáme :-)

Mojmír Vlašín • V Ekologickém institutu Veronica přemítá nad nesmrtelností netopýra a v obecním zastupitelstvu nad nesmrtelností Ořešína. Ze svých biologicko-ekologicko-politických zážitků tká divadelní hry pro amatérský soubor Verdis, v němž také hraje (prim). Jeho úhlavním přítelem je Aleš Máchal.

Josefa Volfová • Radní nominovaná další radou – vydavatele Hnutí DUHA. Vedoucí její olomoucké pobočky, kde má na starosti práce všeho druhu, mimo jiné ochranu rysů, vlků a medvědů. Jejím velkým koníčkem jsou nejrozmanitější studia a především pak bloudění po zapomenutých koutech naší vlasti.

Jan Krajhanzl • Sociální psycholog a ekopsycholog bydlící v Praze, ale potulující se i Brnem, zejména po Katedře environmentálních studií, kde vyučuje. Kromě této disciplíny se odborně zabývá environmentální výchovou, lektoruje v ekocentrech, radí nevládkám, jak mají komunikovat environmentální témata s veřejností, co dětem (a lidem vůbec) přináší kontakt s přírodou, či proč lidé (ne)chrání životní prostředí. Více najdete na oborovém Českém portále ekopsychologie www.ekopsychologie.cz.

Lubor Kysučan • Vedoucí Katedry klasické filologie na Univerzitě Palackého patří k dlouholetým přispěvatelům Sedmé, respektive Poslední generace. Věnuje se v nich především lidským právům, ale jeho záběr je daleko širší, přímo civilizační. Viz Luborova poslední kniha Oni a my.

Čestmír Klos • nestor tuzemské ekologické novinařiny, jehož rozhlasové pořady Zeměžluč a Ekofórum, respektive články v Týdnu, Euru nebo na České pozici řada z vás dobře zná. Před lety jsme ho sami zpovídali v sedmogeneračním rozhovoru

Martin Škabraha • ze Vsetína pocházející filosof, publicista a člen Strany zelených. Působil na katedrách v Olomouci, Ostravě i Praze, publikoval v A2, Právu, Britských listech, Deníku Referendum i Sedmé generaci. V roce 2015 vydal knihu esejů Sokrates vrací úder