graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-23
2018-5&clndr_act=2018-4-23
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna (dnes)   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2015  »

Aby po nás nezůstaly jen sochy
autor/ka: Renata Svobodová (vše) 

Renata Svobodová

Aby po nás nezůstaly jen sochy

Vedle košatého stromu se tyčí vysoká socha Moai známá z Velikonočního ostrova. Zde však působí poněkud nepatřičně. Je nová a vzpřímeně hledí na zamračené nebe. Hlavně se ale nachází tisíce kilometrů daleko od místa, k němuž se váže. Jejím současným domovem je jihomoravský statek Jiřího Novotného. Socha pro něj symbolizuje neudržitelný způsob nakládání s půdou, devastaci krajiny i úpadek civilizace. K tomu všemu máme podle pana Novotného našlápnuto.

Haná je tradiční zemědělská oblast s jednou z nejúrodnějších půd v České republice. Během cesty vlakem na statek pozoruji její mírně kopcovitou jižní část posetou nekonečnými lány žlutého obilí, jen ojediněle přetnutou pásem zelených stromů či lesíkem. Na tuto monokulturní venkovskou estetiku jsem zvyklá. Právě ona je však jedním z důvodů, proč stojí socha Moai i na jižní Hané. Konvenčním způsobem hospodaření se totiž podle Jiřího Novotného přibližujeme počínání obyvatel Velikonočního ostrova.

Pupek světa

Ačkoli nevíme, co přesně se na Velikonočním ostrově stalo, určitou představu máme. Kdysi dávno se na malý opuštěný ostrov připlavili Polynésané a našli zde ráj na zemi: les se spoustou chutných plodů, nebývale úrodnou půdu a oceán plný ryb. Ideální přírodní podmínky jim umožnily získávat potravu bez potu tváře a zabývat se zajímavějšími věcmi, jako třeba uctívání...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.