graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2010  »

Bojujeme o přežití (v jarním větru změn)

Vít Kouřil

Bojujeme o přežití (v jarním větru změn)

Co se za minulé dva měsíce událo ve společnosti domácí i globální?

Stejně jako loni platilo březen — za kamna vlezem. „Drze si zajeli s dodávkou až ke komínu,“ komentoval mluvčí ČEZ Ota Schnepp akci členů Greenpeace, kteří vylezli na komín hnědouhelné elektrárny Prunéřov s transparentem Globální ostuda. Gratulujeme. Pár dnů předtím neustál prunéřovské tlaky ministr životního prostředí za SZ Jan Dusík, kterého — navzdory nesčetným konfliktům zájmů — promptně vystřídal stávající ministr zemědělství Jakub Šebesta. Pískáme. Gay a lesbické organizace vyzvaly parlament a vládu, aby odstranily zákaz individuálních adopcí dětí pro lidi žijící v registrovaném partnerství; výzvu během prvních týdnů podpořilo přes 2000 občanů/ek. Amnesty International zkritizovala záměr slovenské vlády posílat romské děti do internátních škol jakožto pokus o zoficiálnění segregace. Nejvyšší správní soud napodruhé zakázal neofašistickou Dělnickou stranu, jejíž osazenstvo následně přešlo do Dělnické strany sociální spravedlnosti; v den vynesení rozsudku však policie protestující sympatizanty DS rozehnala nezákonně, samotné neoznámení demonstrace totiž není dostatečným důvodem. A ještě jedna soudnička: podle zveřejněného nálezu Ústavního soudu se nedopouštíte přestupku, pokud neuposlechnete nezákonnou výzvu policie, například že máte odstranit reproduktory z chodníku během oznámené demonstrace nebo přestat hlásat na ulici své názory. Děkujeme. Václav Klaus vetoval zákon umožňující krajská referenda. Neděkujeme. „Naše země se nachází ve válečném stavu, bojujeme o přežití,“ komentoval řecký premiér George Papandreou riziko státního bankrotu a sociálního chaosu. Podle Světového potravinového fondu OSN se 2,7 milionu Jemenců ocitlo ve vážném potravinovém nebezpečí. Na irácké, íránské a afghánské frontě tále klid. Loňský rok bylo na světě zabito rekordních 71 novinářů. Naše hlavní média rychle zapomněla na haitskou katastrofu a obsadila titulní stránky homofobním odborářem Jaromírem Duškem, upřímně filozofujícím Mirkem Topolánkem a zlatou Martinou Sáblíkovou. Podle průzkumu Národního bezpečnostního úřadu a společnosti Ernst&Young sledují tři ze čtyř českých firem své zaměstnance během přístupu na internet. Režisér James Cameron nedostal šanci podpořit při děkovací řeči ohrožený indický kmen Dongria Kondh, jelikož za Avatara Oscara nezískal. „Pokud si domyslíte koně s dlouhými trupy a válčící androidy, odehrává se dnes fundamentální příběh Avatara u hory Niyamgiri,“ podotknul ředitel britské charitativní organizace Survival International k případu zamýšlené těžby bauxitu firmou Vedanta Resources. Český lev zařval na Protektora. Plastici vydali po osmi letech desku — a dobrou. Zato němečtí Scorpions ohlásili rozpad, načež se rozhořel boj o práva na jejich megahit Wind of Change mezi Zemanovou SPO, Kalouskovou TOP 09 i Johnovými VV. Kdo nevěří, ať k urnám běží.

Další díly Společenského kompostu najdete zde.

[13. dubna 2010]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.