graphic-header
Občanský kalendář » «»

listopad 2017

2017-10&clndr_act=2017-11-19
2017-12&clndr_act=2017-11-19
PoÚtStČtSoNe
1 2
3
pátek 3. listopadu   »   1 událost
4
sobota 4. listopadu   »   1 událost
5
neděle 5. listopadu   »   1 událost
6 7 8
9
čtvrtek 9. listopadu   »   1 událost
10
pátek 10. listopadu   »   2 události
11
sobota 11. listopadu   »   3 události
12
neděle 12. listopadu   »   2 události
13 14 15 16 17
18
sobota 18. listopadu   »   2 události
19
neděle 19. listopadu (dnes)   »   1 událost
20
pondělí 20. listopadu   »   1 událost
21
úterý 21. listopadu   »   1 událost
22
středa 22. listopadu   »   1 událost
23
čtvrtek 23. listopadu   »   1 událost
27
28
úterý 28. listopadu   »   1 událost
29 30
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2016  »

Cesta kolem světa pěkně postaru
autor/ka: archiv F 

Renata Svobodová

Cesta kolem světa pěkně postaru

Na světě můžeme nalézt společnosti žijící podobně, jako žilo lidstvo po většinu času své evoluční historie. Aspoň podle geografa a populárního autora Jareda Diamonda představují dnešní lovci, sběrači a tradiční zemědělci okno do minulosti. Ve své knize Svět, který skončil včera hledá odpověď na otázku, co se od tradičních společností můžeme naučit. Mohou nás inspirovat například v řešení našich konfliktů, výchově dětí či stravovacích návycích?

Jared Diamond, klasický bestsellerový autor (například Třetí šimpanz, Osudy lidských civilizací či Kolaps), si vytyčil poměrně vysoký cíl: čtivou formou čtenáři sdělit, jak se v „tradičních společnostech“ tvoří vztahy s cizinci i přáteli, řeší spory a vedou války, rodí a vychovávají děti, zachází se starými lidmi, reaguje na nebezpečí, mluví či stravuje. Vedle prostého popisu všech (a nejen) těchto témat je také srovnává s přístupem „moderních společností“ a shrnuje, čím nás „ti druzí“ mohou obohatit. Se svým úkolem se vyrovnává na více než čtyři sta padesáti stranách nabitých informacemi a prokládaných příklady i osobními zážitky. V této impozantní obsáhlosti se však skrývají také největší slabiny knihy.

Když ornitolog pozoruje lidi

Možná vás — stejně jako mě — překvapí, že knihu na výsostně antropologické téma napsal geograf, biolog a ornitolog. Diamondovi „...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.