graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2016  »

Cestovat s pokorou
autor/ka: Noel Rojo. Od místních obyvatel se můžeme hodně naučit. Od Ladačanů třeba to, jak žít v souladu s cykly přírody.  

Magdaléna Vaculčiaková

Cestovat s pokorou

Recept na udržitelné cestování se s přibývajícím počtem turistů v praxi stále proměňuje a dilemat s ním spojených neubývá. Může však být také velice jednoduchý: stačí se vzdát komfortu a otevřít se autentičnosti. Nezapomínat, že poptávka vytváří nabídku a že je pouze na nás, co a jak dlouho nám budou konzumní společností nedotčená místa nabízet.

Pokud není město Leh, buddhistické centrum severoindického regionu Ladakh, právě pod sněhem, a tudíž odříznuté od zbytku světa, proudí sem průvody turistů. Během čtyř měsíců v roce, od července do září, se pro turisty otevře nejen cesta z jihu, ale také všechny restaurace, kavárny, hotely, guesthousy i obchody. Svůj stánek tu má třeba obchodník, který se nám pokouší prodat šátek z pašmíny. Pochází z muslimské části Kašmíru, v létě pracuje v Ladakhu a na zimu přesouvá své zboží do Goa — přímořského turistického centra. Tibeťan v dalším obchůdku zas žije po zbytek roku v Daramašale.

Uličky v Lehu jsou uzoučké, některými neprojedou ani dvě auta vedle sebe. Ale i tak je jich tu víc, než byste si přáli ve výšce 3500 metrů nad mořem, kde se i bez nich nedostává kyslíku. Znečištění v tomto městě mezi vysokánskými kopci dosáhlo takových rozměrů, že místní nosí na obličejích masky. ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Stepanka - aKCemuJeTi? - 28. 12. 2016 11:24

cestovat s pokorou? Jaka to hovadina! Neschopnost kontrolovat vlastni touhu po cestovani je v kontradikci s pokorou


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.