graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2016  »

Chyby se staly (ale ne mou vinou)
autor/ka: Dean Hochman 

Renata Svobodová

Chyby se staly (ale ne mou vinou)

Uznat vlastní chybu je bolestivé, protože to narušuje naši představu o nás samých.

Mám zálibu v naučných knihách popularizujících vědecké teorie. Zároveň s nimi mívám pár problémů: některé bývají napsané příliš zjednodušujícím jazykem a hlavní teze opakují pořád dokola, u jiných není zcela jasné, z jakých zdrojů vycházejí. Existují však také knihy napsané erudovanými autorkami a autory, přetavující vědecké poznatky do pochopitelné, avšak ne primitivizující formy s hojnými odkazy na původní studie. Jedním z takto výjimečných titulů je i Chyby se staly (ale ne mou vinou) sociálních psychologů Carrol Tavrisové a Elliota Aronsona.

Samotný název výstižně shrnuje hlavní téma publikace: sebeospravedlňování. Proč omlouváme své chyby či nemorální chování? Proč je tak těžké (si) přiznat, že jsem něco udělal/a špatně? Tavrisová a Aronson odpovídají na tyto otázky pomocí známé teorie kognitivní disonance (viz S klimaskeptiky na věčné časy v 7.G 1/2016): uznat vlastní c...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.