graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2017  »

Čistější mexická metropole
autor/ka: Mexiko City může být pro cyklisty nebezpečné. Foto: Noel Rojo. 

Magdaléna Vaculčiaková

Čistější mexická metropole

Z toho, jak se velkoměsto Mexiko City snaží poradit si se znečištěným ovzduším, si berou příklad i v zahraničí. Přesto se této metropoli nedaří zabezpečit dostatečně zdravý vzduch pro svých více než dvacet milionů obyvatel.

Mexiko City, březen 2016. Místní úřady vyhlašují kvůli znečištěnému vzduchu stav nouze. Koncentrace ozonu v ovzduší jednorázově vzrostla, dosahuje téměř bodu, kdy už mají lidé dýchací potíže a mohou utrpět poškození pokožky. Alarmující situace. Místní vláda nařizuje obyvatelům velkoměsta, aby nevycházeli z domovů, pokud nemusí, a aby venku nesportovali.

Podobná situace nenastala v metropoli posledních 14 let. V roce 1992 bylo Mexiko City vyhlášeno Organizací spojených národů za nejznečištěnější město světa. Bylo v té době jediným ze všech dvaceti velkoměst s populací větší než 10 milionů (nebo se k tomuto číslu blížících), kde hladiny až čtyř znečišťujících látek dosahovaly dvojnásobné výše oproti hodnotám, které doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Město za zamlženým sklem

Když se procházím ulicemi města, představuji si, jaké asi bylo třeba před sto lety. Po me...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.