graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2009  »

Foto k novince: Člověk je tvor vertikální
autor/ka: Jana Kloučková Kudrnová 

Vít Kouřil

Člověk je tvor vertikální


„Ať se Země zelená!“ křičel titulek článku Vojtěcha Koteckého v 15 let staré (v řadě ohledů však stále mladé) Poslední generaci. Vojtěch si už tehdy všiml dnes navýsost rozjetých greenwashingových praktik (viz 7.G 1/2008) velkých firem, které se začátkem 90. let směle postavily do čela boje za záchranu planety — alespoň tedy ve svých kodexech a jímavých reklamách. Vzpomeňme kupříkladu na šťastné kachny a tučňáky mávající na tanker s dvojitým dnem společnosti Conoco nebo dobový slogan ČEZ „Začátek cesty k rovnováze“. Z odstupu viděno si však manažeři ČEZ spíš než rovnováhu evidentně oblíbili Janotovu píseň I cesta může být cíl.

Z tematicky rozkročeného čísla dnes zaujme i argumentace norské společnosti ochránců přírody Naturvernforbund proti vstupu Norska do Evropské unie. Vedle nárůstu dopravy a emisí vadily nejstarší a nejvlivnější norské ekoorganizaci zejména předpokládaný pokles demokratičnosti rozhodování a snižování ekologických standardů: „EU staví volný obchod nad ochranu přírody a je zřejmě jedinou mezinárodní organizací, která může přinutit své členské státy ke zmírnění svých ekologických norem,“ psali tehdy. Dlužno dodat, že Norsko v následném referendu vstup do EU odmítlo a dodnes v ní není, zatímco Hnutí DUHA, partner Naturvernforbundu v mezinárodních Přátelích Země, tábor takzvaných euroskeptiků časem opustilo.

V textu Moravský uran nad zlato pak tehdejší pracovník Duhy Vlastimil Mrňák (dnes mělnický veterinář a člen Strany zelených) zdůrazňoval ekologická nebezpečí provozu uranových dolů v moravské Rožné; podle tehdy platného vládního nařízení měly být doly zavřeny v roce 2003. Realita? Těží se v nich stále a při pohledu na ministry průmyslu patrně jen tak nepřestane.

A je toho daleko víc, co by stálo z těch časů za doporučení — působivá vzpomínka Stanislava Krupaře na oduševnělého Aljošu z Altaje, ohlédnutí Dáši Balážové za „dokonale udržitelným“ životním stylem její babičky nebo strhující antiglobalizační manifest Josepha KiZerba: „Nic ale nepomůže kritizovat stát, pokud zůstaneme staženi do své mrzuté rezignace bezmocných diváků. Rozpomeňme se, že člověk je tvor vertikální, pokusme se postavit zpříma.“

V čase adventním jsem si však na závěr nechal Vánoční úvodník Hany Librové: „Co tedy zbývá z Vánoc důsledným milovníkům přírody?“ ptala se. „Nejsou přesvědčivější a sami vůči sobě upřímnější členové hnutí Earth First! nebo Greenpeace, kteří neunesou vánoční atmosféru, nesmyslné nakupování, dobíjení ryb, naprogramované úsměvy, a odeberou se na dlouhé pochody zimní krajinou, meditujíce o šikmé ploše civilizace?“ Ale i přes následné přikývnutí autorka dodala — společně s teologem Janem Hellerem — že vánoční poselství nelze vymýtit, protože se-stupující Bůh zjevený v Ježíšovi trpí i se všemi živými tvory, je s nimi v jejich bídě.

[9. prosince 2009]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.