graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

Co (ne)víme o technice

Jana Létalová

Co (ne)víme o technice

Profesora Josefa Šmajse zná odborná veřejnost zejména jako autora originálního filosofického konceptu evoluční ontologie. Není proto překvapivé, že tento výrazný filosof tematizuje ve své poslední publikaci Fenomén technika tuto oblast zorným úhlem zmíněného teoretického konceptu. Čtenáři ho ostatně také představuje v úvodní kapitole.

Ústřední otázka, s níž se vyrovnává koncept evoluční ontologie, souvisí s objasněním příčin současné celoplanetární ekologické krize a hledáním způsobů, jak této krizi čelit. Na rozdíl od tradičních ontologických teorií, které v souladu s antickým předpokladem o neměnné podstatě světa zdůrazňovaly stálost a pasivitu bytí, evoluční ontologie vyzdvihuje procesuální charakter bytí, vyznačující se aktivitoua samovolným vznikem přirozené uspořádanosti. Předností tohoto přístupu je možnost postihnout v rámci pozemského bytí dva základní ontické řády, jejichž opozice tvoří podstatu ekologické krize.

První z nich představuje starší, přirozený a autonomní řád přírody, který vznikl jako produkt vesmírné evoluce. Druhým je poměrně mladý, umělý a přírodě podřízený řád kultury, jejž vytvořil člověk. Vzhledem k tomu, že v přirozeném systému přírody nemůže dnešní vysoce rozvinutý...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.