graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-25
2018-4&clndr_act=2018-3-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března (dnes)   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Dějiny donkichotství
autor/ka: ceskatelevize.cz (vše) 

Vojtěch Pelikán

Dějiny donkichotství

Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl být ve čtyřiatřiceti počítán mezi pamětníky. Díky kontaktu se studenty na univerzitní půdě si však rok od roku zřetelněji uvědomuji, že jména jako Josef Vavroušek či Ivan Dejmal znějí někomu, kdo se narodil v roce 1998, podobně exoticky, jako znějí mně jména normalizačních papalášů. Tuto mezigenerační informační trhlinu zaceluje dokumentární cyklus Dějiny neposlušnosti, který na podzim v pěti dílech odvysílala Česká televize v rámci eko-publicistického pořadu Nedej se.

Dokumentarista a sociolog Ivo Bystřičan se ujal nesnadného úkolu — zkomprimovat půlstoletí moderního českého ekohnutí do 130 minut. Výzvu hodnou environmentálního historika neodbyl. Hovořil s více než čtyřicítkou přímých aktérů ekologického dění a rozhovory doplnil archivními materiály. Že dokument vznikl v pravou chvíli, ilustruje mimo jiné skutečnost, že v době premiéry už někteří ze zpovídaných opustili tento svět.

Systematické úsilí Bystřičanova týmu vyústilo v chronologicky řazenou mozaiku zásadních milníků i méně známých epizod typu novomlýnské Akce DNO či protestu proti koksovně ve Stonavě. Navzdory šíři záběru se jednotlivé díly snaží diváka nezahltit a leccos zamlčují — například existenci činorodých ochranářů na Slovensku. Díky editorské přísnosti se však z Dějin neposlušnosti nestala pouhá informačně hutná kronika — na minulost nahlížejí autorským okem a přicházej...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.