graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-20
2018-4&clndr_act=2018-3-20
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Deset tisíc zahrad pro Afriku
autor/ka: Magdaléna Vaculčiaková (vše). Jedna z 2 600 afrických Slow Food zahrad.  

Magdaléna Vaculčiaková

Deset tisíc zahrad pro Afriku

Uganda, Keňa, Mosambik, ba dokonce Somálsko. V zemích po celé Africe vznikají nové komunitní zahrady, které mají nasytit nejchudší kontinent. A to s důrazem na biodiverzitu, životní prostředí a výchovu mladých lídrů, rozumějících významu zemědělství.

Je srpen 2010 a já vystupuji z minibusu uprostřed ugandské vesnice, která celkem jistě není na mapě. Všude, i v nose a očích, je červený prach rozvířený projíždějícími auty nebo motorkami. U jednoho z místních obchodů postávají pánové a vybírají si maso jen tak zavěšené v prašném vánku. Se svým batohem a viditelně odlišnou barvou pleti okamžitě vyvolávám rozruch. Netuším, kdo mě má vyzvednout, ani kam odtud pojedeme.

Vtom rozvíří prach Roger na motorce. Dobrovolník, který mi má ukázat školní zahrady v okolí vesnice. Jedna se nachází u školky a další u budovy střední školy. Obě školy mají vlastní zahrady. Děti zde pěstují to, co jim chutná, tradiční plodiny a takové, které se jim hodí k obědu.

Kromě obdělávání půdy děti ve školce také nahánějí divočáky, co jim chodí na úrodu. Dělí se o ovoce a ukazují mi druhy, které jsem předtím nikdy neviděla, třeba karambolu nebo mučenku....

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Africké zahrady

24. 2017, 7 fotek
Magdaléna Vaculčiaková

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.