graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2015  »

Divoši bez domova
autor/ka: Food Not Bombs Plzeň (všechna fota).  

Štěpán Jindra

Divoši bez domova

Když jsem v listopadu procházel Brnem, něco se mi zdálo jinak než loni. Na četných místech, mnohdy křiklavě zjevných (před dveřmi právě zavřené restaurace či na Zelném trhu), přespávali lidé bez domova. Pravda, cesta do práce mě nově nutila projít centrem, a je tak možné, že jsem si daného jevu dříve nevšiml prostě proto, že jsem se pohyboval po jiných trasách. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že je bezdomovců víc a beznaděj jejich přítomnosti k nám promlouvá ještě o něco úpěnlivěji.

Minul měsíc a v redakci se pomalu začalo vařit číslo s atraktivním tématem městské divočiny. Divoká zvířata a rostliny osidlují městský prostor, nepoužívané komplexy působením zmíněných organismů divočí a člověku přichází na mysl, zda je v antice kořenící představa města jako lidmi kontrolovaného protikladu divočiny správná. Nebo je město jen dalším typem ekosystému, který je, přes všechnu naši snahu, v zásadě divoký? Přistoupil jsem na tuto úvahu, abych zjistil, že mi k dokonalé představě této divočiny schází městský divoch — její obyvatel.

Ponechme přitom stranou, nakolik je označení divoch legitimní pro jakoukoliv lidskou skupinu, a podívejme se spíše, k jakým zjištěním nás podobná analogie může dovést. Okřídlená metafora přirovnává město k betonové džungli a v jejím smyslu bychom obyvateli džungle, divochy, mohli být vlastně všichni. Taková představa ale není dostatečně div...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.