graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2015  »

Dřevní tisíciletí geoinženýringu
autor/ka: Caesaria, Israel 

Štěpán Jindra

Dřevní tisíciletí geoinženýringu

Kdo se dřív mohl dívat z verandy na křovinatou stráň, aby ji později proměnil v lesopark, dnes může hledět z božské perspektivy na nahý globus a přemýšlet o kultivaci životního prostředí v globálním měřítku. Definujeme-li si geoinženýring jako technologické přizpůsobování Země jako celku našim potřebám, je zcela novým fenoménem. Neznamená to však, že by neměl určitou tradici.

Rozlišit lokální projekt od toho globálně významného není snadné. Jsou prvními geoinženýrskými pokusy rozsáhlé starověké zavlažovací systémy? A můžeme za geoinženýrský projekt označit způsob, jakým společnost reaguje na limity prostředí? Na následujících řádcích se pokusím představit několik dávnějších projektů, které snad splňují definici inženýrských zásahů do přirozených struktur planetárního ekosystému. Jedno mají jistě společné ― jejich tvůrci o nich takto nepřemýšleli. Sledovali jiné, daleko prozaičtější cíle a celkovým dopadům svých děl nerozuměli.

Šarlatáni a dávní mágové

Jak hluboko do minulosti se člověk při pátrání po prvních geoinženýrských pokusech musí ponořit? Předpokládejme, že lovecko-sběračská společnost žádný takový pokus neučinila. Závisela na dobré kondici přirozeného prostředí spíše než by měla zájem na jeho zásadní manipulaci ― do...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.