graphic-header
Občanský kalendář » «»

listopad 2017

2017-10&clndr_act=2017-11-21
2017-12&clndr_act=2017-11-21
PoÚtStČtSoNe
1 2
3
pátek 3. listopadu   »   1 událost
4
sobota 4. listopadu   »   1 událost
5
neděle 5. listopadu   »   1 událost
6 7 8
9
čtvrtek 9. listopadu   »   1 událost
10
pátek 10. listopadu   »   2 události
11
sobota 11. listopadu   »   3 události
12
neděle 12. listopadu   »   2 události
13 14 15 16 17
18
sobota 18. listopadu   »   2 události
19
neděle 19. listopadu   »   1 událost
20
pondělí 20. listopadu   »   1 událost
21
úterý 21. listopadu (dnes)   »   1 událost
22
středa 22. listopadu   »   1 událost
23
čtvrtek 23. listopadu   »   1 událost
27
28
úterý 28. listopadu   »   1 událost
29 30
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2010  »

Vít Kouřil

Editorial


Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

„doba však jednoznačně spěje k tomu, abychom se připojili k evropským snahám o humanizaci dopravního systému“, uzavíral před sedmi lety pro náš časopis Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu článek Klidným tempem. Nechci být lacině ekocynický, ale obrázek dnešních přecpaných a zneurotizovaných silnic bych jako ilustraci do Masarykových Ideálů humanitních nepoužil. Po sedmi letech avizovaného zklidňování provozu jsme tedy dopravně-městské tepny ohledali znovu. Ano, i tentokrát jsme našli ostrovy pozitivní deviace — v moři vládnoucí autokracie. Kladnými prognózami ale tentokrát šetříme. Třeba budeme za sedm let příjemně překvapeni.

Z dalších textů čísla vám obzvlášť doporučuji tři: sondu do zákulisí české lesní politiky z pera Jaromíra Bláhy, který stál za úspěšnou kampaní žádající zastavení tendrů na dlouhodobý pronájem těžby dřeva. Doufejme, že tendrová stopka po volbách vydrží.

Druhý text, Bez plenky od Kateřiny Rezkové, volně navazuje na stále hojně čtený (soudě podle webových statistik) Návrat látkových plenek Roba Edwardse, který jsme v 7.G otiskli před osmi lety. Kateřina jde dál než Edwards a z vlastní zkušenosti doporučuje bezplenkovou metodu, jež je — stejně jako přirozený porod či společné spaní — nedílnou součástí kontaktního rodičovství. A za třetí upozorňuji na rozvážné odpovědi naší dlouholeté spolupracovnice, chemičky Ľubici Lacinové. Podle Ľuby žijeme ve společnosti „fragmentálnej. Nedokončujeme myšlienky, vety, vzťahy, prechádzame uprostred k ďalším, a najmä — nič poriadne nevieme. Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša bol v porovnaní s nami renesančný génius“.

Co dodat? Snad jen že vám onu nedokončenost a nevědomost nebudeme zatajovat — ať už budeme psát o politice, prakticky radit nebo se nadčasově, „sedmogeneračně“ zamýšlet.

Větší než malé množství (povolební) naděje přeje Vít Kouřil

[30. června 2010]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.