graphic-header
Občanský kalendář » «»

červenec 2017

2017-6&clndr_act=2017-7-23
2017-8&clndr_act=2017-7-23
PoÚtStČtSoNe
1 2
3 4 5
6
čtvrtek 6. července   »   2 události
Akce » Boskovice
7
pátek 7. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
8
sobota 8. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
9
neděle 9. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
10
pondělí 10. července   »   1 událost
11
úterý 11. července   »   1 událost
12
středa 12. července   »   1 událost
13
čtvrtek 13. července   »   1 událost
14
pátek 14. července   »   1 událost
15
sobota 15. července   »   2 události
16
neděle 16. července   »   2 události
17
pondělí 17. července   »   1 událost
18
úterý 18. července   »   1 událost
19
středa 19. července   »   1 událost
20
čtvrtek 20. července   »   1 událost
21
pátek 21. července   »   1 událost
22
sobota 22. července   »   1 událost
23
24 25 26 27 28 29 30
31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

Eko, pasiv nebo natur?
autor/ka: Zelená střecha ve Vrbovcích, foto: Martina Vrtělová.  

Dominik Grohmann

Eko, pasiv nebo natur?

Od roku 2020 budou muset všechny novostavby splňovat kritéria pro „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“. Ale již dnes musí i rekonstruované domy splňovat určité energetické hodnoty. Tyto normy kopírují cíle Evropské unie snižovat spotřebu energie a produkci oxidu uhličitého. Konvenční stavitelství reaguje jednoduchým přidáváním dalších centimetrů izolace a vymýšlením nových složitých technologií. Jak se však se sílícími energetickými standardy vyrovnat, pokud uvažujeme o jednoduchém domě z přírodních materiálů? A lze si dnes vůbec postavit dům vlastníma rukama z lokálních (přírodních) zdrojů?

Když se bavíme o ekologickém stavitelství, musíme se mít na pozoru. Nálepka „ekologické“, podobně jako i v jiných oblastech, nemá ve stavebnictví žádnou společnou definici. Obecně se za takové považují budovy, které jsou buď energeticky úsporné, nebo postavené z přírodních materiálů. Mezi oběma typy ovšem najdeme obrovské rozdíly. Nizkoenergetické, pasivní či nulové domy řeší především svoji energetickou náročnost v průběhu užívání. Vyznačují se tudíž velmi důkladným zateplením obálky budovy a vysoce účinným systémem vytápění. U pasivních a nulových domů se vždy využívá rekuperace a na střeše často objevíte fotovoltaické panely.

Podle metodiky pro výpočet energetické náročnosti budov se za nízkoenergetickou stavbu považuje taková, kde měrná potřeba tepla na vytápění nepřekračuje 50 kWh/(m2.rok), tedy že za jeden rok neprotopíte více než 50 kWh na každý metr čtvereční obytn...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.