graphic-header
Občanský kalendář » «»

listopad 2017

2017-10&clndr_act=2017-11-18
2017-12&clndr_act=2017-11-18
PoÚtStČtSoNe
1 2
3
pátek 3. listopadu   »   1 událost
4
sobota 4. listopadu   »   1 událost
5
neděle 5. listopadu   »   1 událost
6 7 8
9
čtvrtek 9. listopadu   »   1 událost
10
pátek 10. listopadu   »   2 události
11
sobota 11. listopadu   »   3 události
12
neděle 12. listopadu   »   2 události
13 14 15 16 17
18
sobota 18. listopadu (dnes)   »   2 události
19
neděle 19. listopadu   »   1 událost
20
pondělí 20. listopadu   »   1 událost
21
úterý 21. listopadu   »   1 událost
22
středa 22. listopadu   »   1 událost
23
čtvrtek 23. listopadu   »   1 událost
27
28
úterý 28. listopadu   »   1 událost
29 30
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

Eko, pasiv nebo natur?
autor/ka: Zelená střecha ve Vrbovcích, foto: Martina Vrtělová.  

Dominik Grohmann

Eko, pasiv nebo natur?

Od roku 2020 budou muset všechny novostavby splňovat kritéria pro „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“. Ale již dnes musí i rekonstruované domy splňovat určité energetické hodnoty. Tyto normy kopírují cíle Evropské unie snižovat spotřebu energie a produkci oxidu uhličitého. Konvenční stavitelství reaguje jednoduchým přidáváním dalších centimetrů izolace a vymýšlením nových složitých technologií. Jak se však se sílícími energetickými standardy vyrovnat, pokud uvažujeme o jednoduchém domě z přírodních materiálů? A lze si dnes vůbec postavit dům vlastníma rukama z lokálních (přírodních) zdrojů?

Když se bavíme o ekologickém stavitelství, musíme se mít na pozoru. Nálepka „ekologické“, podobně jako i v jiných oblastech, nemá ve stavebnictví žádnou společnou definici. Obecně se za takové považují budovy, které jsou buď energeticky úsporné, nebo postavené z přírodních materiálů. Mezi oběma typy ovšem najdeme obrovské rozdíly. Nizkoenergetické, pasivní či nulové domy řeší především svoji energetickou náročnost v průběhu užívání. Vyznačují se tudíž velmi důkladným zateplením obálky budovy a vysoce účinným systémem vytápění. U pasivních a nulových domů se vždy využívá rekuperace a na střeše často objevíte fotovoltaické panely.

Podle metodiky pro výpočet energetické náročnosti budov se za nízkoenergetickou stavbu považuje taková, kde měrná potřeba tepla na vytápění nepřekračuje 50 kWh/(m2.rok), tedy že za jeden rok neprotopíte více než 50 kWh na každý metr čtvereční obytn...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Petr "Pavouk" Hajner - Volary - 30. 7. 2017 14:02

Zdravím z Volar, byť nejsem a nebudu stavitelem, toto číslo 7G mne velmi zaujalo a moc za něj děkuji. Je jen škoda, že rámeček se zajímavým textem o záporných iontech vedle článku v tištěném vydání chybí.


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.