graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2013  »

Ekologistika on the road
autor/ka: archiv fotobanky 

Štěpán Jindra

Ekologistika on the road

Nebe a dudy, oheň a led, vojna a mír… ekologie a logistika. Nesmyslné převážení potravin z jedné strany kontinentu na druhou, devastace krajiny dálničními tepnami a přilehlými kilometry skladišť. Posledně jmenované nesl těžce například prezident Václav Havel. Logistický moloch se tak stal jedním ze synonym pro nezodpovědné až nesmyslné nakládání se zdroji. Jen za loňský rok připadlo na tuzemskou silniční nákladní dopravu 51 228 milionů tunokilometrů. Zároveň ale lusknutím prstu jen tak nezmizí. Namísto protikladné asociace se tak nabízí otázka: může být logistika ekologická?

Oba pojmy znesvářil, mimo jiné, jejich původ. Ekologie je ve své koncovce odvozeninou slova logos, a řadí se tak do úctyhodné rodiny věd. Původ má v biologii a jako věda se etablovala na počátku 20. století. V jeho druhé polovině se pak skrze ekologická hnutí stala kromě vědeckého oboru i filosofií, jejíž zastánci se většinou vyznačují obecným odporem k destrukci. Oproti tomu logistika kořenem „log“začíná a navíc je patrně odvozena z francouzského loger či logis, označujícího ve vojenské hantýrce jak bivak, tak zaopatření. Jisté však je, že pole pro moderní logistiku připravily globální operace 2. světové války. Po jejím konci se krvavě nabyté zkušenosti aplikovaly i v civilním sektoru a v současnosti je logistika mimo jiné respektovaným vědním oborem.

Expert na management Peter F. Drucker se na počátku šedesátých let o logistice vyjádřil jako o jedné „z posledních možností a příležitostí, kd...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.