graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2014  »

Ekonomická evoluce, nebo revoluce?
autor/ka: archiv F 

Renata Svobodová

Ekonomická evoluce, nebo revoluce?

O neudržitelnosti kapitalistické ekonomiky a neoliberální ekonomie jsme si po roce 2008 mohli přečíst nespočet článků a knih. Do globální mlýnice s leitmotivem „Kdo a co má reálný kapitalismus nahradit?“ nedávno přispěl i dialog ekonoma Tomáše Sedláčka s antropologem Davidem Graeberem.

Prázdný pohled. Krev rozmazaná kolem úst. Vyceněné zuby. Pomalý, ale jistý krok. Takto nějak je ve filmech zobrazována zombie — mrtvé bezduché tělo, poháněné touhou po krvi či ovládané někým mocným. Něco, co bylo živé a fungovalo, je nyní mrtvé a bez duše — takovýto popis sedí nejen na zombie, ale podle Davida Graebera a Tomáše Sedláčka i na současný ekonomický systém.

V rozhovoru Romana Chlupatého hledají antropolog, anarchista a aktivista David Graeber, který stál u zrodu hnutí Occupy (viz 7.G 1/2012), a uznávaný ekonom Tomáš Sedláček odpověď na to, jak se z ekonomie stalo ono mrtvé tělo bez duše. Oba se shodují, že současný systém je nefunkční a nepřirozený. Z teoretického modelu stvořeného ekonomy se stal moloch s odosobněnými mechanismy, které nás svazují. Přesto k němu někteří přistupují jako k „polobohu“. Podle Sedláčka je pak ekonomická krize spíše krizí víry v tuto „tržní mo...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.