graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2014  »

Go West — Go East
autor/ka: Anton Novoselov 

Štěpán Jindra

Go West — Go East

Když v roce 1993 vydalo synthpopové duo Pet Shop Boys svůj cover starší písně Village People Go West, jako by tou žvýkačkovou slátaninou potvrzovalo nástup „neoliberálního bezčasí“ Francise Fukuyamy. Sovětský svaz — strážce poslední velké, zpátečnické filosofie — otevírá své hranice. Nad šedou Moskvou se roztahuje modré nebe a tvrdou disciplínou vysochaní Sověti kráčejí slavobránou k Západu užívat si míru, slunce a pláží. To vše podkreslují vokály linoucí se z úst růžové afroamerické Sochy Svobody. Dějiny ustrnuly. Ne však navěky

Lidstvo si tenkrát po dlouhých letech takzvané studené války oddychlo a začalo se těšit, že už vše půjde. Jistě ne hladce, ale přece jenom půjde. O dvacet let později, v listopadu 2013, jsme sice se zaťatými palci, ale přesto poměrně nevzrušeně sledovali domnělé pokračování tohoto procesu — první protesty vůči nepodepsání asociační dohody Ukrajiny s EU na kyjevském Náměstí nezávislosti. Postupně nám ale začalo mrazit v zádech, to jak po nich dějiny šplhaly zpět do sedla. A brzy jsme ucítili také ostruhu. To už v nás hrklo a začali jsme se ohlížet, kdo za to může. Pohled na lavici obžalovaných ale překvapuje. V poslední době zaznamenávám mezi lidmi, které by bylo možné označit za alternativně smýšlející (potažmo žijící), neskrývaný nárůst sympatií k Rusku. Vinu za probíhající ozbrojený konflikt na Ukrajině připisují západním reprezentacím, zejména USA a EU.

Kam kráčíš, Západe?

O...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.