graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-25
2018-4&clndr_act=2018-3-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března (dnes)   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2018  »

Hypermarkety bez obalu
autor/ka: Chris Guy 

Martina Valentíková

Hypermarkety bez obalu

Mnozí si bez nich nedokážou představit život, a kdyby do nich nemohli v neděli v devět večer na nákup, celý týden by neměli doma nic k jídlu. Super- a hypermarkety se staly naší denodenní realitou, která nám připomíná, jak moc jsme potravinově závislí na druhých. A také jak moc jsme schopni zcela nesmyslně plýtvat cennými zdroji.

Když loni v dubnu prošla parlamentem novela zákona o obalech, ministerstvo životního prostředí to prezentovalo jako velké vítězství na cestě k omezení obalových materiálů. „Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme. Ve Velké Británii, když podobné nařízení zavedli, byl ten pokles až o 85 procent,“ sliboval si ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart (rozhovor s ním přinášíme na v tomto čísle). Kritika mířila mimo jiné na hypermarkety, které měly přestat s nabízením plastových tašek zdarma. Realita je ovšem taková, že většina obchodních řetězců s potravinami už zpoplatnění dávno zavedla. Věta „Chcete tašku za korunu?“ v českém prostředí téměř zlidověla. Novela navíc umožňuje, aby si prodejce sám stanovil cenu, pokud bude pokrývat náklady na výrobu. Tašky v řádu jednotek korun tedy jen tak brzo nevymizí.

Nové znění zákona může skutečně vést k tomu, ž...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.