graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-22
2018-2&clndr_act=2018-1-22
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

I památky můžou být eko
autor/ka: Lysovice na Vyškovsku, foto: Aneta Aya Hnízdilová (vše) 

Aneta Aya Hnízdilová

I památky můžou být eko

Se sílícím trendem snižování nákladů na energetickou náročnost budov přibývá požadavků na jejich ekonomickou a ekologickou výstavbu, provoz i likvidaci. Jak je máme aplikovat na památkově chráněné budovy či architektonicky významné stavby, kterých si ceníme především kvůli jejich estetice?

Pokud Úřad památkové péče rozhoduje o stavebním záměru investora, nejprve rozlišuje, zda se jedná o zásah do budovy, která je nezbytnou součástí dědictví předchozích generací, nebo se jedná o přístavby a novostavby v jejím bezprostředním okolí. Dále úřad zohledňuje funkční a estetické pojetí stavby v souvislosti se zachováním rázu stávající zástavby či krajiny — právě funkce, spojená s nízkými náklady, si často s estetikou protiřečí. Vyrovnat tento kontrast by mělo být cílem většiny architektů a stavebníků, mnohdy je to ale v přímém rozporu s názory investora.

Tento problém se týká i veřejných staveb nepodléhajících památkové péči. Příkladem budiž stará veřejná budova s římsami a štuky bohatě zdobenou fasádou, kterou dnes nejednou strháváme a nahrazujeme zateplovacím systémem ETICS a na něj natahujeme probarvovanou omítku, často ve velmi neestetickém tónu. Pro českou republiku ty...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.