graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2015  »

Jak jsem se stal vegetariánem
autor/ka: medziknihami.sk 

Lucie Sovová

Jak jsem se stal vegetariánem

„Jsem vegetarián.“ „Jsi co?“ „Nejím maso.“ „Jak můžeš nejíst maso?“ „Prostě nejím.“ „Žádné maso. Steak?“ „Ne.“ „Kuře?“ „Ne.“ „A co klobásu?“ Takto popsal Jonathan Safran Foer úskalí vegetariána ve svém poloautobiografickém románu Naprosto osvětleno. Hrdina jeho druhého díla Příšerně nahlas a k nevíře blízko už je dokonce vegan. Ve své třetí knize Jíst maso se americký židovský spisovatel odklání od beletrie k esejisticko-publicistickému žánru a poté, co se ve svých novelách vypořádal s tématy holocaustu a 11. září, si bere na paškál výrobu masa.

Už z autorových předchozích děl je zřejmé, že Foer má zvláštní dar vyprávět příběhy. Právě tím je kniha Jíst zvířata především — osobním příběhem spisovatelova vztahu k masu. Setkáváme se (opět) s jeho ukrajinskou babičkou, která po útěku před válečným hladomorem stále plní svůj sklep zásobami na horší časy. Na dalších stránkách vrtí ocasem fenka George, která změnila Foerův dříve spíše chladný vztah ke zvířatům. Konečně se spisovatel svěřuje i s tím, jak coby mladý student filosofie s vegetariánstvím koketoval. Hlubší zájem o jídlo v něm ale probudilo až narození syna. Čím sytit nově započatý život se ukazuje jako palčivější otázka, než jak zaplnit vlastní žaludek — což je příležitost pro velké klišé, nutno ale říct, že motiv budoucích generací Foer užívá jen příležitostně a s citem.

Protože jsou chlupatá a mají hebkou srst

Od ryze osobního, trochu rozvlek...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.