graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-23
2018-5&clndr_act=2018-4-23
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna (dnes)   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2016  »

Jak Leonardo zachraňoval ledovce
autor/ka: National Geographic 

Renata Svobodová

Jak Leonardo zachraňoval ledovce

Kdo by si před téměř dvaceti lety, kdy si Leonardo DiCaprio svou rolí v Titanicu získal srdce mnoha žen, pomyslel, že tento mladíček bude jednou zachraňovat mizející ledovce. A že to bude dělat důstojně, poučeně a k tomu s plnovousem.

Právě DiCapriovo účinkování dělá z dokumentu o změně klimatu Je s námi konec? (Before the Flood) hit, jakým by se bez populární celebrity stával jen stěží. Leonardo přitom působí jako solidní průvodce. Dává najevo své obavy a emoce, ale nestrhává na sebe pozornost. O hlavní roli se velkoryse dělí s klimatickou změnou. Jeho příběh je do dokumentu včleněn rozhodně citlivěji než dojímavé pasáže v Gorově Nepříjemné pravdě. Spíše ojedinělé vhledy do DiCapriova života totiž dávají smysl — dozvíme se například, že pro natáčení filmu Revenant Zmrtvýchvstání musel štáb kvůli nečekanému nedostatku sněhu změnit lokaci.

Dokument je odlišný od jeho starších příbuzných také cílovou skupinou. Nepřesvědčuje pouze přesvědčené a zdaleka neosloví jen fanynky a fanoušky přemýšlivě zamračeného Lea. Cílí hlavně na zatím nepříliš angažované americké diváky, kteří mohou vyslyšet hlas známých vizionářů, jako je Elon Musk, politiků (třeba Baracka Obamy) a vědců pracujících v respektovaných institucích. Vedle očekávaných aktérů se však v dokumentu objevuje i Greg Mankiw, republikánský poradce George W. Bushe a harvardský ekonom prosazující uhlíkovou daň. I díky obsazení jemu podobných se film může dostat k širšímu publiku, než kdyby sázel jen na vědce, aktivisty a Ala Gora.

Dokument také přímo reaguje na časté argumenty proti klimatické angažovanosti: že neexistuje vědecká shoda o klimatické změně, že se jedná o časově i místně vzdálený jev anebo o problém s tak nezvratnými dopady, že už stejně nic nezmůžeme. Konfrontuje také vytáčku, že za všechno může Čína a dokud se nezmění tamní poměry, nemá smysl se snažit. Leonardo, experti i politici divákům naopak zdůrazňují, že potřebná řešení a technologie jsou již k dispozici. Film ale naštěstí nestojí na mikro-řešeních typu výměny žárovek, ale zaměřuje se na ta důležitější, ač nepohodlná — nebojí se ani prosazování uhlíkové daně či omezení spotřeby masa.

Jakožto klimaticky poměrně poučenou divačku mě také příjemně překvapilo, jak DiCaprio spolu s vědci změnu klimatu vysvětluje srozumitelně, včetně jejích složitějších zpětnovazebních principů i propojení s okyselováním oceánů či kácením pralesů. Hlavička spolupracujícího National Geographic tomu všemu dodává punc kvality.

DiCapriova snaha překonává předchozí klimatické dokumenty také ve své naléhavosti, a to nejen díky načasování po pařížské konferenci a před volbami v USA, ale také volnou dostupností filmu na internetu.

Je s námi konec? Režie: Fisher Stevens, USA 2016, 93 minut. Další články o filmech najdete TADY.

[22. listopadu 2016]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.