graphic-header
Občanský kalendář » «»

červenec 2017

2017-6&clndr_act=2017-7-26
2017-8&clndr_act=2017-7-26
PoÚtStČtSoNe
1 2
3 4 5
6
čtvrtek 6. července   »   2 události
Akce » Boskovice
7
pátek 7. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
8
sobota 8. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
9
neděle 9. července   »   1 událost
Akce » Boskovice
10
pondělí 10. července   »   1 událost
11
úterý 11. července   »   1 událost
12
středa 12. července   »   1 událost
13
čtvrtek 13. července   »   1 událost
14
pátek 14. července   »   1 událost
15
sobota 15. července   »   2 události
16
neděle 16. července   »   2 události
17
pondělí 17. července   »   1 událost
18
úterý 18. července   »   1 událost
19
středa 19. července   »   1 událost
20
čtvrtek 20. července   »   1 událost
21
pátek 21. července   »   1 událost
22
sobota 22. července   »   1 událost
23
24 25 26 27 28 29 30
31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2016  »

Jak Leonardo zachraňoval ledovce
autor/ka: National Geographic 

Renata Svobodová

Jak Leonardo zachraňoval ledovce

Kdo by si před téměř dvaceti lety, kdy si Leonardo DiCaprio svou rolí v Titanicu získal srdce mnoha žen, pomyslel, že tento mladíček bude jednou zachraňovat mizející ledovce. A že to bude dělat důstojně, poučeně a k tomu s plnovousem.

Právě DiCapriovo účinkování dělá z dokumentu o změně klimatu Je s námi konec? (Before the Flood) hit, jakým by se bez populární celebrity stával jen stěží. Leonardo přitom působí jako solidní průvodce. Dává najevo své obavy a emoce, ale nestrhává na sebe pozornost. O hlavní roli se velkoryse dělí s klimatickou změnou. Jeho příběh je do dokumentu včleněn rozhodně citlivěji než dojímavé pasáže v Gorově Nepříjemné pravdě. Spíše ojedinělé vhledy do DiCapriova života totiž dávají smysl — dozvíme se například, že pro natáčení filmu Revenant Zmrtvýchvstání musel štáb kvůli nečekanému nedostatku sněhu změnit lokaci.

Dokument je odlišný od jeho starších příbuzných také cílovou skupinou. Nepřesvědčuje pouze přesvědčené a zdaleka neosloví jen fanynky a fanoušky přemýšlivě zamračeného Lea. Cílí hlavně na zatím nepříliš angažované americké diváky, kteří mohou vyslyšet hlas známých vizionářů, jako je Elon Musk, politiků (třeba Baracka Obamy) a vědců pracujících v respektovaných institucích. Vedle očekávaných aktérů se však v dokumentu objevuje i Greg Mankiw, republikánský poradce George W. Bushe a harvardský ekonom prosazující uhlíkovou daň. I díky obsazení jemu podobných se film může dostat k širšímu publiku, než kdyby sázel jen na vědce, aktivisty a Ala Gora.

Dokument také přímo reaguje na časté argumenty proti klimatické angažovanosti: že neexistuje vědecká shoda o klimatické změně, že se jedná o časově i místně vzdálený jev anebo o problém s tak nezvratnými dopady, že už stejně nic nezmůžeme. Konfrontuje také vytáčku, že za všechno může Čína a dokud se nezmění tamní poměry, nemá smysl se snažit. Leonardo, experti i politici divákům naopak zdůrazňují, že potřebná řešení a technologie jsou již k dispozici. Film ale naštěstí nestojí na mikro-řešeních typu výměny žárovek, ale zaměřuje se na ta důležitější, ač nepohodlná — nebojí se ani prosazování uhlíkové daně či omezení spotřeby masa.

Jakožto klimaticky poměrně poučenou divačku mě také příjemně překvapilo, jak DiCaprio spolu s vědci změnu klimatu vysvětluje srozumitelně, včetně jejích složitějších zpětnovazebních principů i propojení s okyselováním oceánů či kácením pralesů. Hlavička spolupracujícího National Geographic tomu všemu dodává punc kvality.

DiCapriova snaha překonává předchozí klimatické dokumenty také ve své naléhavosti, a to nejen díky načasování po pařížské konferenci a před volbami v USA, ale také volnou dostupností filmu na internetu.

Je s námi konec? Režie: Fisher Stevens, USA 2016, 93 minut. Další články o filmech najdete TADY.

[22. listopadu 2016]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.