graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-22
2018-2&clndr_act=2018-1-22
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

Jak přežít na elektrickém ostrově
autor/ka: Pavel Černý (vše) 

Pavel Černý

Jak přežít na elektrickém ostrově

Bydlení bez elektřiny si v dnešní době dovede představit jen málokdo. Dodnes bylo a je běžné elektřinu odebírat z distribuční sítě, v lepším případě si majitel instaluje klasickou síťovou fotovoltaickou elektrárnu (FVE) a občas do sítě nějakou elektřinu vrátí. Vedle toho ale začíná narůstat počet lidí, kteří přemýšlejí o osamostatnění i při výrobě elektřiny. Já jsem si v roce 2014 postavil přírodní domek, který není napojen na žádné sítě (mimo wifi internetu) a od jara 2015 tu žijeme pouze s elektřinou ze slunce. Jak se nám to daří?

Možná vás hned napadne, že elektřinu lze vyrábět i jinými způsoby než pomocí fotovoltaických panelů. Existují přece větrníky, vodní elektrárny, termočlánky, kogenerace a další. Hodně lidí se mě při návštěvě ptá, proč nemám větrník, a já vždy odpovím větou jednoho člověka, který je zkoušel ve své firmě prodávat, „Nejlepší větrná elektrárna je fotovoltaický panel.“ Hlavně z pohledu ceny, údržby a hluku. Za cenu 0,5 kWp (kilowatt-peak, tedy míra výkonu zařízení) větrníku máte 1,5 kWp v panelech.

Jediným dalším zdrojem vedle panelů, o kterém jsem vážněji uvažoval, byly termočlánky fungující na principu rozdílu teplot. Je to krabička velikosti bonboniéry, kterou jednou stranou přimontujete na kamna a druhá se chladí (vzduchem nebo vodou); její výkon je až 200W (wattů) při optimálních podmínkách. Takže na zimu fajn, říkal jsem si, ale cena jedné takové je cca devět tisíc korun, a aby...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.