graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-21
2017-10&clndr_act=2017-9-21
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září (dnes)   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace  »

Veronika Gregušová

Jatka, petky a ACTA

„Lidé jedí maso, sýry, mléko a vejce ze čtyř důvodů: zvyk, tradice, pohodlí, chuť.“ Gary Yourofsky, bojovník za práva zvířat, pronáší tato slova v úvodu jedné ze svých strhujících přednášek, v tomto případě na Georgia Institute of Technology. Jeho cílem je, aby si studenti, a samozřejmě nejenom oni, uvědomili jakého týrání se na zvířatech každý den dopouštíme. Na mušku si přitom bere hlavně „masožrouty“ a fandy mléčných výrobků a s pomocí konkrétních příkladů se snaží vysvětlit, jak masový a mléčný průmysl se zvířaty zachází. Jeho plamennou řeč dokreslují názorná videa, která – jak záhy vytušíte – nejsou pro slabší žaludky. Své veganské přesvědčení Yourofsky podkládá občas až humoristicky absurdními argumenty i pozoruhodným osobním příběhem. Až do 25 let se totiž stravoval „normálně“ – než se dostal k práci na jatkách. V rozmezí let 1997–2001 pak byl kvůli svému aktivismu třináctkrát zatčen. Po několikaleté spolupráci s největší zvířecko-právní organizací PETA se s ní rozešel a dál působí ve vlastní organizaci ADAPTT – Animals Deserve Absolute Protection Today and Tomorrow. Více se můžete dozvědět na jeho stránkách www.adaptt.org.

K sebereflexi vede též francouzský dokument Oceán plastů, který je alarmující zprávou o plastové kalamitě. Název oceán nutně neznamená jen znečištění světových moří, ale spíše zamoření celé planety desítky let nerozložitelnou látkou, se kterou si nevíme rady ani my, ani příroda. Plasty, kterých globálně produkujeme stále více, zamořují potravinový řetězec mnohých mořských živočichů a ptactva. Bezbranné želvy, tuleni, kosatky či ptáci též často umírají zamotáni do silonu, lan či popruhů. Planetu nezaplavily jen plasty viditelné – sáčky, PET lahve, obaly, ale i miniaturní částice, které vznikají rozmělněním velkých kusů. Po shlédnutí filmu se rozplyne i vaše případná utěšující představa, že ty nejskrytější ostrovy v Pacifiku jsou ještě panensky čisté. A na optimismu nepřidá ani konstatování, že v současnosti globálně recyklujeme jen 5% všech plastů.

Film režisérky Sandrine Feydelové se na plastovou problematiku dívá ze dvou stran. Jedné, řekněme ekologické, a druhé čistě pragmatické, hájící plastový průmysl. Dokument je zpestřen akcí jednoho zapáleného Američana, který se rozhodl jednat a vyrazil z amerického pobřeží až k Havajským ostrovům na lodi vytvořené z tisíců plastových lahví. Dodejme, že Oceán plastů se stal jedním z vítězných snímků festivalů Ekofilm a Voda, moře, oceány.

Jedním z nejaktuálnějších témat dnešní doby je nepochybně schválení dohody ACTA, neboli Obchodní dohody proti padělání. Nejedná se sice o téma environmentální, zato může do velké míry ovlivnit naši budoucí svobodu, a to nejenom internetovou. Dohoda ACTA, projednávaná od roku 2007 v tichosti bez účasti občanů, uspokojuje velké, zejména americké a japonské korporace držící klíčové patenty, ochranné známky či vydavatelská práva. Nebýt serveru Wikileaks, který v roce 2008 uveřejnil některé její části, neměla by o projednávání dohody širší veřejnost ani potuchu. Některá opatření, která z ACTA vyplývají, jsou celkem drakonická – od blokování problematických serverů, kontroly počítačů či mobilů na hranicích až po odpojování od internetu při nelegálním stahování hudby, filmů nebo e-knih.

Nejznámějšími bojovníky proti ACTA jsou tzv. Anonymous, skupiny formující se ad hoc k jednotlivým akcím od demonstrací až po útoky na vládní nebo firemní servery. Anonymous mají „pobočky“ po celém světě a na svém kontě různé husarské kousky – nabourali se například do archívů FBI, Bílého domu či hollywoodského studia Universal. Níže zavěšené video z dílny Anonymous jednoduše a názorně ukazuje, jakým způsobem bude náš život ovlivněn, pokud se ACTA aplikuje. Nemusíte se vším souhlasit, ale minimálně zbystřit byste měli. 

Pozn.: Všechna tři videa jsou v češtině nebo s českými titulky. 

[10. února 2012]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?


Další články tohoto autora

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.