graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2017

2017-2&clndr_act=2017-3-25
2017-4&clndr_act=2017-3-25
PoÚtStČtSoNe
1
2
čtvrtek 2. března   »   1 událost
3
pátek 3. března   »   1 událost
4
sobota 4. března   »   2 události
5
6
pondělí 6. března   »   2 události
7
úterý 7. března   »   1 událost
8
středa 8. března   »   1 událost
9
čtvrtek 9. března   »   1 událost
10
pátek 10. března   »   2 události
11
sobota 11. března   »   2 události
12
neděle 12. března   »   2 události
13
pondělí 13. března   »   1 událost
14
úterý 14. března   »   1 událost
15
středa 15. března   »   1 událost
16 17
18
sobota 18. března   »   1 událost
19
20 21 22 23
24
pátek 24. března   »   1 událost
25
sobota 25. března (dnes)   »   2 události
26
neděle 26. března   »   1 událost
27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2016  »

Jeden svět — Hledání domova
autor/ka: Jeden svět (vše) 

Jeden svět — Hledání domova

Festival Jeden svět, tentokrát s hlavním tématem Hledání domova, začíná 7. března v Praze. Poté vyrazí do dalších třiatřiceti měst po celé republice. Programové sekce Takzvaná civilizace a Mezi druhy opět přinesou i environmentálně laděné snímky. Přinášíme vám přehled vybraných dokumentů, které mohli shlédnout a krátce komentovat filmoví fanoušci z Hnutí DUHA ještě před zahájením festivalu. Snad tedy na některé z nich narazíte i ve vašem městě či regionu. Přejeme inspirativní, i když možná ne vždy oku lahodící zážitky.

10 miliard — co máte na talíři? (10 Billion — What's On Your Plate?, Německo, 2015, 102 min.)

Po Z popelnice do lednice (film je zdarma k zapůjčení přes projekt www.promitejity.cz) další snímek režiséra Valentina Thurna, tentokrát nejen o tom, co může lidstvo nakrmit (umělé maso, hmyz), ale i kolik různých způsobů získávání potravin máme a jaké souvislosti to přináší — od byznysu se semínky až po získávání hnojiv. Byť je sdělení jasné, snímek velmi dobře pracuje s kamerou, emocemi, satirou a hudbou a přináší zajímavé „aha momenty“. Takže kdyby stále nebylo jasno: co a jak v roce 2050 nasytí deset miliard hladových — přesněji řečeno lidských — krků?

foto: 10 miliard — co máte na talíři?

V kožešině (Inside Fur, Norsko, 2014, 57 min.)

Po několik let skupinka norských aktivistů, především pak jeden pár, objíždí tamní a poté i zahraniční (konkrétně čínské) kožešinové farmy. Ne však jako aktivisté, ale jako vážní zájemci o založení podobného typu farmy či převzetí některé ze stávajících. Někdy trochu monotónní záběry ze skryté kamery (ostatně takový i život tvorů ve snímku opravdu je) naznačují nejen krutý život zvířat, ale i nutnost překonání veškerých bariér ze strany farmářů a naprosté odevzdání se práci a nutnému výdělku peněz na základní živobytí. Nezbývá než dodat: kéž by tento snímek splnil své ambice a vedl ideálně k úplnému zákazu nesmyslného utrpení zvířat. Věřím, že i farmáři by našli nová pracovní místa s lepšími pracovními podmínkami. Třeba ve výrobě udržitelného oblečení.

foto: Inside fur

Ukradená zem (Land Grabbing, Rakousko, 2015, 94 min.)

Půdu chtějí všichni. Především investoři, kteří by rádi lecjaké výhodné biopalivo či potravinu výdělečně zúročili. Rakouský dokumentarista Kurt Langbein je podrobně zpovídá a oni mu odhalují své karty a cíle. V kontrastu s investory vidíme příběhy místních lidí, kteří jim nejprve důvěřovali, ale nakonec byli vyhnáni ze svých polí a museli tak plně nést důsledky ztráty své půdy. Působivé záběry doplňují komentáře německého farmáře a fakta ohledně dopadů industriálního zemědělství na životní prostředí a životy lidí. Jak říká i filmová anotace: kolonialismus stále žije.

foto: Land Grabbing

Co se nenosí (Out Of Fashion, Estonsko, 2015, 58 min.)

Módní návrhářka z Estonska se pouští do zjišťování, jak vznikly džíny zakoupené v Zaře, a dostává se tak od environmentálních a sociálních souvislostí vzniku kalhot až k zajímavému „start upu“ — výrobě kolekce z odpadů vzniklých při výrobě textilií, kterou se snaží prodat americkým a evropským módním značkám. Pokud se tedy bez plných skříní neumíte obejít, existují i alternativy v podobě „upcycling designových kousků“. Ve shluku dění se ovšem poněkud začnou ztrácet souvislosti pracovních podmínek v Bangladéši.

foto: Out of fashion

Bábušky z Černobylu (The Babushkas of Chernobyl, USA-Ukrajina, 2015, 72 min.)

Sledujeme tři ženy kolem osmdesátky, které i přes zákaz a rizika spojená s radiací přebývají v uzavřené zóně v okolí Černobylu a chtějí žít ve svých původních domovech. Místní úřady je zde „trpí“ a průběžně monitorují jejich zdraví a koncentraci radiace v jejich obydlích, vodě, potravinách a půdě. Není jasné, jak daleko od reaktoru nebo jak dlouho tam již žijí, ale zdá se těžko uvěřitelné, že to vůbec dokázaly — jsou totiž takřka plně soběstačné, jí povětšinou jen to, co vypěstují, nasbírají nebo chytí. Dokument rovněž přibližuje jejich vzpomínky na mládí, rodinu i samotnou nehodu reaktoru v roce 1986. Ze všeho jejich konání je zřejmá láska k místu a půdě.

foto: The Babushkas of Chernobyl

Kola versus auta (Bikes vs. Cars, Švédsko, 2015, 88 min.)

Jak jsou na tom světové metropole, které se snaží v boji proti znečištěnému ovzduší posilovat cyklistiku jako základní prvek dopravy? Švédský dokument režiséra Fredrika Gerttena zachycuje pohledy a zkušenosti obyvatel Los Angeles, Bogoty, São Paula, Kodaně a dalších velkoměst. K cyklistice a automobilismu se vyjadřují cykloaktivisté, „běžní“ cyklisté, taxikář či šéf autosalonu. Dokument obohacují statistiky a zprávy ze světa, dokládající vliv automobilového průmyslu na urbanismus a podobu velkých měst.

foto: Bikes vs. Cars

Autoři: Simona Horká, Katarína Portešová, Petr Nohava a Vratislav Vozník. Další texty o filmech najdete ZDE.

[31. ledna 2016]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.