graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2014  »

Kde je vůle, tam je cesta
autor/ka: Miroslav Kutal. Jan Svatoš s kameramankou Romi Strakovou. 

Kde je vůle, tam je cesta

rozhovor s Janem Svatošem

Nebudu po novinářsku předstírat, že si vykáme. Byla by to totiž příliš velká křeč. Asi před rokem jsme se s režisérem a fotografem Honzou Svatošem (*1984) potkali poprvé. V malé brněnské kavárně se mě tento rodák z Nového Města na Moravě vyptával na Vlčí hlídky Hnutí DUHA a vůbec všechno a všechny, kdo mají něco společného s návratem divočiny do české krajiny. Chystal totiž svůj čtvrtý film… Ale pěkně popořádku.

Režíroval jsi dva celovečerní dokumenty. První z nich, Africa obscura s podtitulem Temný kontinent v novém světle starých objektivů, pojednává o africké divočině a inspiroval tě k němu příběh jedněch z prvních bílých fotografů na „černém kontinentu“. Jak jsi k nápadu natočit takový film přišel?

Jako dítě a výrazněji pak i během studií fotografie na FAMU jsem rád čítával cestopisy, v nichž jsem se seznámil se jmény Martina a Osy Johnsonových. Vedle historie jako takové mě totiž zajímá i vývoj fotografování a filmování, který se s dějinami Afriky výrazně překrývá. Manželé Johnsonovi na černém kontinentu působili v době, kdy vrcholil sportovní lov a vybíjení zvěře ve velkém. Měli odvahu vyměnit pušky za kameru a fotoaparáty a vydat se do neprobádaných končin, zatížených mnoha předsudky. Snažili se bourat mýty, které africké fauně nesmírně škodily. Odvedli velký kus práce a dá se ř...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:


  Související fotogalerie:

Jan Svatoš

20. 2014, 14 fotek

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.