graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-21
2018-5&clndr_act=2018-4-21
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna (dnes)   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2017  »

Když se obloha a země rozdělily, Bůh Enkai seslal na Zemi krávy
autor/ka: Ivan Prouza (vše) 

Ivan Prouza

Když se obloha a země rozdělily, Bůh Enkai seslal na Zemi krávy

Masajové jsou domorodým polonomádským etnikem žijícím v Keni a severní Tanzanii. Odhadem jich je kolem čtyř set tisíc. Jsou to pastevci, mají pověst nespoutaných bojovníků a doposud si zachovali velkou část své kulturní identity a tradic navzdory moderním vlivům a snahám vlády začlenit je do většinové společnosti. Dnes jim ale hrozí, že budou nuceni změnit kočovný pastevecký životní styl a usadit se. Zda tato pyšná a bohatá kultura přežije i v blízké budoucnosti, je otázkou, neboť jejich situaci zhoršují i snahy o ochranu přírody.

Útěk ze slumu

Po týdnu náročné dobrovolnické práce ve škole na periferii Nairobi přišel víkend a s mou parťačkou Gabrielou jsme se rozhodli opustit rušné a znečištěné velkoměsto. Ačkoli preferuji méně turisticky exponované destinace, volba padla na relativně blízkou národní rezervaci Maasai Mara ― pro environmentálního právníka a bioložku velké lákadlo.

Kayole, okrajová čtvrť hlavního města Keni, se probouzí brzy. Po rozbitých silnicích mezi horami odpadků plyne masa lidí, většina na motorkách, pěšky či na korbách nákladních aut. Spěchají zajistit živobytí pro své početné rodiny. Sem tam zahlédnu děti, ty šťastnější ve školních uniformách, ty ostatní pátrající po jakémkoli způsobu obživy alespoň pro dnešní den. Nastupujeme do dodávky matatu, jakési místní verze MHD, která zevnitř připomíná spíše diskotéku, v níž se za zvuků reggae tísní množství místních. Ještě z okénk...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.