graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-21
2018-2&clndr_act=2018-1-21
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2017  »

Kopanica nad zlato
autor/ka: Veronika Kicková (vše) 

Veronika Kicková

Kopanica nad zlato

Po úspěchu šestidílného seriálu o tradicích, folkloru a jeho prolínání se současnými snahami napodobit životní styl předků je tu Veronika Kicková s novým seriálem, tentokrát o radostech i strastech života na horské samotě.

Vracela jsem se z jarmarku. Od posledního nádraží pěšky, dobrých osm kilometrů, které můj soused jako student měšťanky, tehdy dvanáctiletý kluk, chodil denně tam a zpátky… Slunce už zmizelo z obzoru a z rozbité asfaltky přestala stoupat srpnová vyprahlost. S prázdnou nůší a plnou peněženkou se to kráčí. I když na vás dvě tři auta za hodinu udělají dlouhý nos. Cítila jsem v tom něco starodávného, dobrodružství prodávání na trhu skončilo, rodina bude mít víc než dva týdny z čeho žít. Nemohla jsem si nevzpomenout na jakousi lopatářku z Podkopné Lhoty. Na rozdíl ode mne byla vdova a vláčela za sebou rovnou taligu plnou vlastnoručně vyřezaného dřevěného nádobí. Jestli si někdy cestou zpívala, se v etnografické literatuře nedochovalo. Mně však můj přebytek temperamentu hory vracely s pořádnou ozvěnou.

Na poslední křižovatce mne dohonil cyklista. Kde prý mám namířeno tak proti noci. Odpovědi se ne...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.