graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2017  »

Kultura celé Země a Poloostrov Evropa
autor/ka: Poloostrov Evropa, zdroj: Helena Mayer a Newton Harrisonovi.  

Jiří Zemánek

Kultura celé Země a Poloostrov Evropa

Američtí umělci, manželé Helena Mayer Harrison (*1929) a Newton Harrison (*1932), kteří patří k průkopníkům ekologického umění (eco art), tvoří společně jako tým od roku 1969. Jejich dílo se vyznačuje hlubokým porozuměním ekologickým systémům a velkou empatií vůči Zemi. Hned na počátku své práce dospěli k rozhodnutí, že nebudou vytvářet díla, která neprospívají ekosystémům. Problematika, kterou se zabývají, sahá napříč mnoha obory, avšak jejím jádrem je vždy zajištění dobrého eko-sociálního bytí daného místa, kontextu nebo situace. Víc než 40 let spolupracovali s biology, ekology, architekty, urbanisty a dalšími umělci na iniciování dialogů, v nichž jsou odhalovány myšlenky a řešení podporující biodiverzitu a rozvíjející společenství. Vizionářské projekty Harrisonových často vedly ke změnám ve vládní politice a k rozšířenému dialogu o dříve neprozkoumaných otázkách. Ve svých projektech se zaměřují na obnovu říčních rozvodí či městského prostředí, na problémy v zemědělství i lesnictví a od 90. let čím dál víc na problém krize klimatu. Z jejich prací připomeňme Vytváření země (1970), Díla přežití (1970—72), Vize pro zelené srdce Holandska (1984), Ohrožené louky Evropy (1984) či Poloostrov Evropa (2000—2008). Viz www.theharrisonstudio.net a www.centerforforcemajeure.org.

„Mysleme globálně, jednejme globálně.“ Helena Mayer a Newton Harrisonovi

Tváří v tvář narůstající ekologické a klimatické krizi se dnes ve všech oblastech a na všech úrovních začínáme otevírat pochopení, že podstatou našich životů jsou vztahy; že jsme všichni navzájem propojeni a že svými aktivitami participujeme na životě většího pozemského společenství. Podle Paula Raskina, ředitele Tellus Institutu, dnes naše planeta představuje ekologicky, ontologicky i epistemiologicky neredukovatelný celek. Raskin tvrdí, že světu už dnes nelze porozumět jakožto souboru oddělených entit — nezávislých států, autonomních ekosystémů a odlišných kultur. Podle všeho vzniká nový globální sociálně-ekologický systém. Nacházíme se na počátku nové éry, v planetární fázi civilizace, která transformuje Zemi i nás. „V důsledku rozpouštění tradičních geografických a kulturních hranic jsou jednotlivé národy ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.