graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2016  »

Lahvově zelené peklo
autor/ka: Martina Vrtělová (vše). Prázdná Bítovská zátoka. 

Martina Vrtělová

Lahvově zelené peklo

Vranovská pláž je pokryta lehátky a dekami, na nichž si lebedí turisté z celého Česka i z nedalekého Rakouska. Někteří návštěvníci vyrážejí na projížďku na šlapadlech, jiní se spoléhají na svůj plavecký styl. U přírodního koupaliště vládne pohoda líného, prosluněného odpoledne. Jen o několik kilometrů výše proti proudu Dyje se tyčí hrad Cornštejn, který nabízí úchvatné výhledy do okolí. Pohled na Dyji z jeho hradeb však v této pohodě odhaluje cosi znepokojivého: místo temně modré hladiny se objevuje lahvově zelená. Každoroční přemnožení sinic je tu.

Sinice trápí Vranovskou vodní nádrž už několik desítek let. Objevovaly se pravidelně v srpnu, v období vysokých teplot a nepříliš častých dešťů. V poslední dekádě se ale mnohé změnilo. Sinice se začaly přemnožovat čím dál dřív, někdy už i v červnu, tedy hned na začátku sezony. „Když se sinice objeví, zůstávají pravidelně až do září, než přijdou pořádné deště, které by zvedly hladinu a odplavily je, nebo než se ochladí,“ popisuje průběh sezony Jan Voříšek, starosta obce Oslnovice, která leží podél vranovského vodního díla. Také množství sinic za poslední roky narostlo a je čím dál obtížnější najít ve vodě vhodné místo ke koupání. „Jeden rybář mi vyprávěl, že při nahazování návnady nemohl prohodit rybičku do vody, taková tam byla vrstva sinic,“ ilustruje situaci starosta Vranova Lubomír Vedra. Sinice mohou omezovat potravu ryb a vyčerpat kyslík v některých vrstvách nádrže,...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Vranovská vodní nádrž

19. 2016, 13 fotek
Martina Vrtělová

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.