graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2014  »

Foto k novince: Librarium

Vít Kouřil

Librarium

Od Noemovy archy k Titaniku a zase zpátky — Ochrana zvířat v právu — Paradox úroků — Tekutý dohled — Ekonomičtí disidenti — Zelinář a jeho televize

Pokud si některou z níže uvedených knih koupíte na Kosmas.cz (přes kliknutí na konkrétní obálku), finančně pomůžete Sedmé generaci. Knihy Ekonomičtí disidenti, Paradox úroků a Od Noemovy archy k Titaniku a zase zpátky si můžete s 10% slevou objednat v e-obchodě Hnutí DUHA.

Pavel Nováček: Od Noemovy archy k Titaniku, a zase zpátky. Lipka, prosinec 2013

Po rozsáhlé syntéze Udržitelný rozvoj (2012) přichází vedoucí Katedry rozvojových studií na Palackého univerzitě s útlejším, esejističtějším pojednáním o rizicích, kterým čelí naše civilizace. V levé polovině knihy se můžeme inspirovat stovkami citátů rozmanitých myslitelů, v té pravé pak autor pojednává o civilizačních výzvách, scénářích rozvoje, konturách obnovy a šesti různých možných světech podle Marka Lynase. Namísto udržitelného rozvoje Nováček doporučuje přemýšlet o udržitelném ústupu a zdůrazňuje, že před hrozícím kolapsem je třeba spojit síly vědy a náboženství, respektive víry. Kniha hodná k zamyšlení.

Zygmunt Bauman, David Lyon: Tekutý dohled. Broken Books, prosinec 2013

Asi jste si jich všimli taky, všech těch satelitů, dronů, průmyslových kamer, tělesných a biometrických skenerů, kreditních a přístupových karet, Googlů a Facebooků… „Představa, že větší, rychlejší, propojenější technologie dohledu ve službách bezpečí mohou nějak zaručit mír, je jasným omylem, který osudově uzavírá jiné možnosti,“ čteme na s. 116 skvělého rovnocenného dialogu světoznámého sociologa „tekutosti“ Zygmunta Baumana a kanadského sociologa dohledu Davida Lyona. Knihu doporučuji všem, kteří se chtějí v širším kontextu dozvědět, co v dnešním mobilním a flexibilním světě znamená sledovat a být sledován.

Hana Müllerová, Vojtěch Stejskal: Ochrana zvířat v právu. Academia, prosinec 2013

Nenechte se touto tlustou bichlí bez odlehčujících vizuálů odradit. Právník a právnička z Karlovy univerzity v ní sumarizují dlouholetý výzkum, který nemá v tuzemsku obdoby. Po úvodním historickém ohlédnutí, směřujícím až do antiky, autorská dvojice přibližuje přelomové soudní procesy se zvířaty, hnutí za práva zvířat, ochranu práv zvířat v deseti evropských zemích i v USA a následně podrobně analyzuje zdejší situaci. Chcete-li znát právní pohled na pokusy na zvířatech, na jejich chov a přepravu nebo na ochranu volně žijících druhů, víte, kam máte sáhnout. Á propos, předloni jsme pokusně testovali 392 466 našich bližních.

Naďa Johanisová: Ekonomičtí disidenti. Stehlík, únor 2014

Co spojuje různorodé vědce a myslitele Roberta Owena, Johna Stuarta Milla, Karla Marxe, Johna Ruskina, Máhatmu Gándhího, Hazel Hendersonovou, Ivana Illiche, Lubomíra Mlčocha nebo Vandanu Shivu? Pokusy promyslet či v praxi uskutečnit jinou než jen individualizovanou tržní a prorůstovou ekonomiku. Dlouholetý seriál o 24 ekonomických disidentech a disidentkách, kloubící hlubokou znalost tématu s citem pro životní příběh, Naďa Johanisová pro knižní podobu aktualizovala a doplnila grafem vzájemných vlivů i seznamem použité literatury. Knihu s předmluvou ekonoma Tomáše Sedláčka nabízíme k předplatnému 7.G.

Adam Votruba: Paradox úroků. Doplněk a Národní muzeum, listopad 2013

Mladý historik z pražského Národního muzea sonduje podstatu současného finančního systému, založeného na bankovních půjčkách a úrocích. Kromě vysvětlení povahy peněžního univerza rekapituluje myšlenky kritiků úroků (od Silvia Gesella po Bernarda Lietaera), sleduje osudy bezúročných měn (například německé wäry, poválečných kolků nebo současného LETS systému) a na závěr rozebírá proti/argumenty v polemice nad paradoxem úroků, který zní, že v ekonomice je více dluhů než peněz. Velmi důležité pojednání hledající alternativy k naší předlužené současnosti. Podrobněji knihu přibližuje Stanislav Kutáček v 7.G 5/2013.

Paulina Bren: Zelinář a jeho televize. Academia, prosinec 2013

V této fundované analýze kulturní normalizace po roce 1968 se americká žačka proslulého historika Tonyho Judta zdaleka nezaměřuje jenom na klíčové seriály Jaroslava Dietla. Její obsáhlou sondu do způsobu, jakým se dá pomocí médií politicky ukolébat vysoce neklidná společnost, by mohli ocenit nejen ti starší a pokročilí. Vždyť kdo z nás je vůči novodobým americkým, evropským či korejským Dietlům a pohodlným únikům do konzumního soukromí imunní? Aneb jak řekl jeden respondent v anketě z ledna 1989: „Když tento režim odmytologizujeme, nenajdeme nikoho než sebe. A tohle vědomí je to, co je tak znepokojivé.“

Další díly Libraria najdete zde

[31. ledna 2014]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.