graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-22
2018-5&clndr_act=2018-4-22
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna (dnes)   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2013  »

Foto k novince: Librarium

Dominik Grohmann, Vít Kouřil

Librarium

Zjitřená mysl a kouzelný svět — Západ v mlze — Korálky na šňůrce života — Jak se žije v nízkoenergetických domech — Uvnitř světa — Tři svíce za budoucnost

Pokud si některou z níže uvedených knih koupíte na Kosmas.cz (přes kliknutí na konkrétní obálku), finančně pomůžete Sedmé generaci. Knihy Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech a Tři svíce za budoucnost si můžete s 10% slevou objednat v e-obchodě Hnutí DUHA.

Ivan M. Havel: Zjitřená mysl a kouzelný svět. Dokořán, březen 2013

Dlouholetý šéfredaktor časopisu Vesmír a ředitel pražského Centra pro teoretická studia do své třetí knihy esejů (předchozí se jmenovaly Otevřené oči a zvednuté obočí a Zvednuté obočí a zjitřená mysl) tentokrát sebral a aktualizoval na osmdesát úvodníků z Vesmíru od roku 2003. Výsledný svazek zdobí víceoborové rozpětí, inspirativní motta, pečlivé „hypertextové“ odkazy, důkladné poznámky i střídmý, leč cenný obrazový doprovod. Ale hlavně: Havel má dar srozumitelně a neodivně vysvětlovat taje všemožných věcí jednoduchých i složených — ať už robotiky, antropocentrismu, mimovědomého vnímání, krajin Václava Cílka nebo pestrobarevného vesmíru.

Aleš Brotánek, Klára Brotánková: Jak se žije v nízkoenergetických domech. Grada, říjen 2012

Jestli vám pořád není jasné, jak se to vlastně má s těmi pasivními domy, sáhněte po této knížce. Známý eko-architekt Aleš Brotánek v ní společně se svou dcerou Klárou (mimochodem bývalou redaktorkou Sedmé generace) nejdříve osvětlují historii, technické podrobnosti, navrhování a stavbu „pasiváků“, aby následně na příkladu třinácti konkrétních staveb zprostředkovali osobní zkušenosti jejich majitelů i architekta, a to včetně těch negativních. Autoři (s pomocí bohatého barevného foto-doprovodu) nicméně argumentují v tom duchu, že nechceme-li ekonomicky i ekologicky strádat,  měli bychom do „pasivní“ éry odvážně vstoupit.

Stanislav Komárek: Západ v mlze. Academia, březen 2013

Ve stejně zdařilé grafické úpravě jako autorova předcházející kniha o maskulinitě vyšla biologu Stanislavu Komárkovi další monografie. Většina v ní sebraných novinových sloupků sleduje minulost, současnost i věštění z křišťálové koule o Evropské unii, „která se stará o tisíce nepodstatných detailů, ale o podstatné aspekty státnosti ne“. A existence EU proniká i do takových oblastí, jako je vyprávění pohádek, metamorfóza živočichů nebo třeba smrt. Ačkoliv komentáře z let 2010—2012 už nemusí být vždy aktuální, díky Komárkově víceoborovému nadhledu, odkrývajícímu jinak pozapomenuté souvislosti, neztrácejí nadčasovost.

Josef Hrdlička: Uvnitř světa. Zblov, listopad 2012

Hrdličkovy kratší i delší eseje učarují svým poetickým půvabem. Noc, proměny, vzduch, země či chůze jsou totiž natolik specifické oblasti našeho světa, že jejich uchopení slovy si lze bez poezie stěží představit. Jednotlivé texty navíc protkává mnoho známých i neznámých veršů a úryvků dávných i současných autorů. I Josef Hrdlička ale obdržel dar básnického ducha, tudíž pro nás může být jeho kniha opravdu krásným pozastavením, odpočinkem nebo inspirací pro procházky lesem, loukou, světem. Protože „chůze je způsob, jak myšlení vyvést z hlavy do celého těla“ a též „způsob, jak dosáhnout vzdušnosti, prodchnutí duchem“.

Václav Větvička: Korálky na šňůrce života. Jan Vašut, říjen 2012

Dobrá jitra Václava Větvičky si na vlnách Českého rozhlasu oblíbilo mnoho posluchačů. Stejně tak i jeho knihy, jimž je tento rozhlasový pořad předlohou. Málokdo zná totiž naši zemi lépe než on — jakožto biolog, ale především jako člověk prochodil zdejší světakraj křížem krážem. Různorodá témata Korálků nás zavádějí k nejstarším lidským řemeslům, dopravě a branám (betonovým, ocelovým i přírodním), k podzimu i sněhové zimě nebo k historii a pohádkám o zvonech. Navlékáním jednotlivých kapitol na naši životní šňůrku obohatíme svůj vnitřní svět nejen o mnoho nových znalostí, ale i o působivá vyprávění.

Václav Cílek (ed.): Tři svíce za budoucnost. Novela bohemica, listopad 2012

Návody a nápady, jak přežít konec světa, směstnal renesanční editor Václav Cílek do tří svící: filosofické, sociologické a praktické. Ve vizuálně originální koláži tak vedle sebe defilují teoretické eseje Jana Kellera, Erazima Koháka či Jana Sokola, do-it-yourself laděné příspěvky například od Mojmíra a Heleny Vlašínových i tříšť sloupků, citátů, výpisků z četby či jiných drobniček. „Víc píšeme pro těch 60 % populace, jež nedosáhne na průměrnou mzdu a která postupně propadá zoufalství, protože má dojem, že se ocitla v ekonomické pasti,“ předznamenává Cílek. Ukázka: Vladimír Kokolia: „…zkompostujte je všechny, bůh si je přebere“.

Předchozí Libraria najdete zde.

[8. dubna 2013]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Pipin Krátký - Otrokovice - 21. 5. 2013 14:09

Aniž bych chtěl dělat autorovi reklamu,tak v naší krajské knihovně je na čekačce na výpůjčku této knížky 7 předchůdců.Prosím vás,vidíte toho V.Cílka vlevo nebo vpravo??


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.