graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-23
2017-10&clndr_act=2017-9-23
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září (dnes)   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Foto k novince: Librarium

Vít Kouřil

Librarium

Pasivní domy 2013 — Chvála hranic — Život bez peněz — Knihy a jejich lidé — Digitální demence — Jůlinka z jedlé zahrádky

Jan Bárta (ed.): Pasivní domy 2013. Centrum pasivního domu, únor 2014

Cena fosilních zdrojů sice stoupá, počet pasivních domů ale také. Některé příklady dobré pasivní praxe z tuzemska i ze světa ukazuje v tomto sborníku téměř třicet stavitelů a architektů. Kromě rodinných domů můžeme prozkoumat školní budovy, paneláky, justiční centrum, energeticky aktivní věž, polární stanici na Špicberkách nebo budování celosvětově největší pasivní městské části v Heidelbergu. Vedle vícejazyčné verze většiny příspěvků a bohaté obrazové dokumentace potěší tyto odborně laděné texty i svou čtivostí. Nadto si publikaci můžete zdarma stáhnout na stránkách www.pasivnidomy.cz.

Mojmír Trávníček (ed.): Knihy a jejich lidé. Host, leden 2014

Literárnímu vědci Jiřímu Trávníčkovi se těmito čtenářskými životopisy podařil vskutku husarský kousek. Vyzpovídal v nich třiatřicet více i méně známých osobností literárního světa, kterých se ptal na jejich vztah ke knihám, klíčové čtenářské zážitky z dětství i dospělosti či názory na budoucnost knižního trhu. Ačkoliv otázky strukturoval, vyzní rozhovory zcela specificky. U básníka J. H. Krchovského upoutá jeho pobyt v psychiatrické léčebně, u sociologa Jana Kellera zase jeho cesta od veverky Zrzečky až k francouzským novověkým archivům. Navzdory více než pěti stům stranám zhltnete tento špalík jako malinu. Lidé, čtěte!

Konrad Liessmann: Chvála hranic. Academia, leden 2014

Hranice nás obklopují ze všech stran, čehož si již ve starém Řecku všimli pythagorejci. Rakouský akademik Konrad Liessmann se hranicím věnuje opravdu důkladně a z mnoha úhlů pohledu. V EU a ostatně v celém globalizovaném světě mají tendenci mizet. Jenže nejsou nám mnohé hranice třeba? Nejsou to právě hranice, jež tvoří krásné vysoké túje mezi zahrádkami? A což teprve hranice práva, a tudíž svobody, nebo hranice rizika? Nemluvě o hranicích ekosystému Země. A končí hranice vůbec někde? Končí. Stářím. Právě „hranice mezi mládím a stářím se stala nejpozoruhodnější. Zdá se být tak neviditelná, a přesto neúprosná“.

Manfred Spitzer: Digitální demence. Host, březen 2014

Co s námi všechny ty internety, fejsbůky, gůgly a smártfouny dělají? Podle německého psychiatra Manfreda Spitzera nás především rozumově i sociálně ochuzují. Autor s pomocí výsledků stovek výzkumů erudovaně, ale přitom čtivě (výborný překlad Františka Ryčla) rozebírá fenomény Ctrl+C/V, počítačových her, tele-učení, online sociálních sítí, přesouvání informací do digitálních mraků, multitaskingu, nespavosti, depresí, závislosti, nezdravé výživy či nedostatku sebeovládání. Kromě kritiky, s níž je občas radost polemizovat, Spitzer nabízí i praktické tipy, jak systematickému zasypávání našich hlav odpadky čelit.

Mark Sundeen: Život bez peněz. Triton, březen 2014

„Celá naše společnost je vymyšlená tak, aby člověk musel mít peníze,“ říká hlavní hrdina knihy Daniel Suebo. Daniel, vlastním jménem Shellabarger, se s tím ale nechtěl smířit a v roce 2000 položil někde uprostřed Utahu celé své jmění (30 dolarů) do telefonní budky a od té doby nevydělal, neobdržel, ergo neutratil ani vindru. Též nepřijímal potravinové kupony, ani si s nikým nic nevyměnil — tedy kromě e-mailů psaných z knihovny. Vážně. Ptáte se, jak vůbec mohl přežít, a přitom netrpět nouzí, ba naopak? Pro odpovědi se začtěte do této mimořádně poutavé a inspirativní biografie o člověku svobodném jako málokdo z nás.

Tereza Václavková: Jůlinka z jedlé zahrádky. Verzone, prosinec 2013

„Jde o pozoruhodný a navýsost pro-environmentální průlom do dětského i dospěláckého světa zahrádek a zahradničení,“ doporučil tuto dětskou knížku náš milý ekopedagog Aleš Máchal. A jako obvykle se nemýlil. Zatímco v první, taktéž vizuálně nádherné autorčině knize Jůlinka z veselé zahrádky (2011) objevuje malé děvčátko propojenost fauny a flóry, nyní jí přinesou zvířecí kamarádi semínka a ona se v konvenčně sekané okrasné zahradě směle pustí do — jak to jenom říct — partyzánského zahradničení. Mňam. Doporučují všichni brouci, včelky, motýli a jiná havěť. A podpultovka na závěr: dočkáte se i receptů na lektvary!

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Další díly Libraria najdete zde.

[4. dubna 2014]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.