graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2016  »

Librarium

Vít Kouřil

Librarium

Indiánská cesta — Děláme si všechno sami — PRO-eko-HRY — Pomalé rodičovství — Pradávná medicína — Zrod kontrakultury

Gary McLain: Indiánská cesta. DharmaGaia, duben 2016

Reprint působivě ilustrované knížečky nesoucí podtitul „Učení o tom, jak rozprávět s Matkou Zemí“ ukrývá nejen třináct úplňkových příběhů vyprávěných dědečkem Ironem, medicinmanem Severních Arapahů, ale i dvacítku prožitkových her, jimiž se můžeme Matce Zemi přiblížit: od vymýšlení písniček přes pozdravení Slunce, pěstování rostlin, starání se o zvířecí bratry a sestry, šetrné táboření či obřad potní chýše, až po výrobu léčivých kruhů, hledání vize nebo sedmidenní půst. Sympatické pohlazení pro oko i pro duši. A připomínka takzvaných jemných akcí, které podle Davida Peata (viz 7.G 4/2011) mohou vést k zázrakům.

Helle Heckmannová: Pomalé rodičovství. DharmaGaia, květen 2016

V dalším přírůstku edice Šťastné dítě (mj. knihy Koncept kontinua, Bez plenky či Blbinky a bláto) představuje norská kulturní antropoložka a pedagožka školku Nøkken, historicky první lesní školku na světě (založena v roce 1986). Nøkken vychází z waldorfské pedagogiky Rudolfa Steinera (viz 7.G 5/2015) a autorka postupně přibližuje jak práci pedagogů, tak spolupráci s rodiči, přijímání nových dětí, přechodový rituál ve třech letech, pohybové aktivity, hygienické návyky nebo tvorbu říkanek a písní. Vedle „švunkovního“ rytmu výkladu a důrazu na praktickou stránku výchovy potěší i řada výmluvných fotografií.

Liz Wright: Děláme si všechno sami. VÍKEND, květen 2016

Tento těžký špalek s hromadou luxusních barevných fotografií ocení zejména ti, co mají pocit, že by se měli vrátit takzvaně „ke kořenům“. Tedy (znovu) začít pěstovat ovozel, chovat zvířectvo od slepic po lamy, sbírat všemožné byliny a bobule, získanou manu pak šikovně octovat-sušit-džemovat-kompotovat, nadto se odstřihnout se od všech vnějších energovodů a ve zbylém čase si jen tak příst, plést, tkát, činit kůže, vyrábět mýdla a svíčky a dočítat první kapitolu, teoretizující o soběstačnosti. Sice to pravda není nejlevnější investice, ale jak se říká: dobré soběstačné rady nad zlato. A takových je tu celá halda.

Wolf Dieter Stohl: Pradávná medicína. Fontána, duben 2016

Kulturní antropolog a etnobotanik (mj. Čarovná moc rostlin) v obsáhlé syntéze fundovaně dokládá, že výdobytky naší západní medicíny nepocházejí jen z moderních vědeckých nálezů, ale sahají do dávné minulosti. Kořeny tradiční evropské medicíny hledá v pravěkých léčivých postupech, medicíně neolitických rolníků, u indoevropských nomádů nebo moudrých středověkých léčitelek. „Kdo se dnes telepaticky domluví se zvířaty, umí se vžít do rostliny nebo pozná přírodní duchy? Vždyť už ani nevěříme, že je něco takového možné, ale já jsem to prožil u starého horala Arthura Hermese, indiánů a Indů,“ posmutněle konstatuje závěrem.

Mojmír Vlašín a kol.: PRO-eko-HRY. vlastní náklad, únor 2016

Ochotnický ekodivadelní spolek VERDIS (dříve A.I.D.S.) jsme jednou provždy — alespoň jsme v to doufali — zneuctili v předloňské recenzi (viz 7.G 2/2014), takže naprosto nechápeme, že se jeho principál Mojmír Vlašín neštítí v nezkrotné pýše, ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz nadále odtrhávat a izolovat od vlastního, ekorealistického a selsko-rozumného lidu. Všech patnáct samozvaně vydaných scénářů takzvaných ne-her totiž dokonale potvrzuje starou humanistickou pravdu, že skutečné umění má pomáhat kupředu jednotlivým národům i lidstvu, a ne žumpám, žabičkám a chamradi všelikeré. Haňba!

Theodore Roszak: Zrod kontrakultury. Malvern, duben 2016

Historik a sociolog Theodore Roszak přišel v roce 1969 s pojmem kontrakultura, jímž označil snahy nové generace vzdorovat technokracii průmyslové moderny. Jak v doslovu připomíná Martin C. Putna, šlo především o osvobození tělesnosti, nalezení nové religiozity, zdola vytvářené komunity a objevení blízkého vztahu k přírodě. Rozsak v knize analyzuje intelektuální zdroje tohoto kvasu: Herberta Marcuseho, Allena Ginsberga, Alana Wattse, proroky psychedelie či vizionářství Paula Goodmana. A závěrem připomíná poučku velkého šamana z kmene Pawnee, že velkým smyslem života je přistupovat s písní ke všemu, s čím se setkáme.

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Kontakt na autora: kouril@sedmagenerace.cz.

[30. května 2016]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.