graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2014  »

Foto k novince: Librarium

Vít Kouřil

Librarium

Poušť, nebo ráj — Malá velká voda — Pirátství — (R)evoluční ekonomie — Umění zahálky — Urban Gardening

Tomáš Sedláček, David Graeber, Roman Chlupatý: (R)evoluční ekonomie: O systému a lidech. Nakladatelství 65. pole, prosinec 2013

Je možné současný globální ekonomický dům jen poopravit, nebo je lepší (či nevyhnutelné) ho strhnout a postavit nový o kus dál? Nad touto otázkou diskutují ekonom Tomáš Sedláček (odpověď: opravit) a antropolog a jeden z vůdce hnutí Occupy David Graeber (odpověď: zbořit). Na přetřes přijdou trhy (ty by se neměly míchat do mega- a mikro roviny ekonomiky), zadluženost nebo hrozící chaos. Oba diskutéři se shodnou alespoň v tom, že některé věci i vztahy by měly zůstat nepočitatelné a neocenitelné. A oba rádi bonmoty: „V Číně na to přišli už před tisíci lety. Pokud chcete zachovat trh, musíte zlikvidovat kapitalisty.“

Martin Rasper: Zahrady ve městě. Urban Gardening. Dauphin, květen 2014

Dlouholetý německý redaktor a zahradník nám v této pestré a vzdušné knížce nesoucí podtitul O touze po návratu k přírodě prorůstající asfaltem i betonem čtivě představí teorii i praxi městského zahrádkaření. Kromě vymezení komunitní, sousedské, občanské, interkulturní či mobilní zahrady se tak může nejeden salonní environmentalista (neřkuli ekologista) konečně dozvědět, co pěstovat na balkoně, jak založit vysoký záhon nebo jestli rýt, či nerýt. Vedle komentovaného seznamu literatury (včetně Čapkova Zahradníkova roku) přijde k duhu i seznam pětadvaceti aktuálních městských zahrádkářských či kompostovacích projektů v ČR.

Ulrich Schnabel: Umění zahálky aneb rozkoš z nicnedělání. Dauphin, červenec 2014

Chcete se uklidnit a nevíte jak? Sáhněte po tomto „manuálu záchrany všech přepracovaných, přemailovaných, přegooglovaných a přemobilovaných“. Vtipný a sebeironický autor vás nejprve provede odpudivým systémem podrážděných i různými informačními stresy, aby následně patřičně vyzdvihl hodnoty nečinnosti (doporučuji kapitolku V ráji dřímání), načrtl galerii velkých zahálečů (například osud olympijské vítězky milující klid), nalezl kýžené ostrovy zahálky a naznačil cesty změny (půvabná část Pohřební řeči a jiné motivační praktiky). Tak nezahálejte, nenechte se po vzoru Odyssea zlákat všelikerými Sirénami a čtěte. Samozřejmě pomalu.

Sepp Holzer: Poušť, nebo ráj. Knihkupectví CZ, duben 2014

Od revitalizace ohrožených oblastí přes vytváření vodní krajiny a zdravého lesa až po samozásobování potravinami ve městech a nástin nového vzdělávání. K výstižnému podtitulu přidejme jen to, že výpravná kniha rakouského přírodně hospodařícího sedláka inspiruje jak k poznávání, tak i k permakulturní akci. Peklem Holzer nazývá stav, kdy jsme se katastrofálně vzdálili přírodě: „Všechno má své kořeny, i když nejsou vidět. Jen většina lidí bohužel své kořeny ztratila. Musíme je opět nechat růst.“ A ráj? „Prociťovat život od základů, nenechat jej bez povšimnutí, ale snažit se pochopit celou Zemi, základ života.“

Eva Hauserová (ed.): Malá velká voda. Permakultura, červenec 2014

Tento sborníček, slibující „Všechno, co potřebujete vědět o vodě na svém pozemku“, editovala bioložka, spisovatelka a šéfredaktorka časopisu Klíčová dírka Eva Hauserová (mj. Cvokyně, Blues zmrazené kočky či Rybí hry) a je prvním svazkem edice permakulturních příruček Klíč k soběstačnosti.Kromě informací o zadržování a využívání vody ve městě se v něm autoři a autorky z okruhu Klíčové dírky věnují například akvaponii, zahradním i koupacím jezírkům, plánování domovní kořenové čistírny, mokřadním zemědělským plodinám nebo vodním a bahenním jedlým rostlinám (ty probrala Helena Vlašínová). Malý velký sborník.

Adrian Johns: Pirátství. Host, leden 2014

Britský historik vědy a médií do tohoto tlustospisu vměstnal spletité dějiny duševního pirátství, respektive duševního vlastnictví od Gutenberga po současnost. Vedle nalézání širších ekonomických a politických souvislostí Johns pomocí poutavého líčení řady pirátských kauz přesvědčivě odpovídá na otázky, jak pirátství pomáhalo nastolovat rovnováhu mezi kreativitou a obchodem, či jestli stimulovalo, nebo naopak blokovalo sociální a technologické inovace. Dnešní univerzální systém patentů a copyrightu je dle autora třeba zásadně reformovat. Doporučujeme zdaleka nejen voličům Pirátské strany. Koupit, ne stáhnout.

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Další díly Libraria najdete zde.

[3. srpna 2014]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.