graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-19
2018-3&clndr_act=2018-2-19
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2008  »

Foto k novince: Lidé jsou víc než uhlí

Vít Kouřil

Lidé jsou víc než uhlí

Větu z názvu nepronesl lecjaký zapálený eko-aktivista, ale někdejší náměstek na ministerstvu průmyslu, pan Ludvík. Než byl propuštěn.

Hlavním tématem patnáct let staré Poslední generace se v souvislosti s (marným) pokusem o záchranu Libkovic stala spálená země severních Čech. Regionu, který po všech stránkách doplatil na půlstoletí trvající hnědouhelné šturmování. Jan Piňos v textu Úplné vyuhlení 2232 dokonce zmiňuje takzvanou velkou variantu rozvoje, podle níž měla být ve 23. století vyuhlena celá oblast mezi Ústím nad Labem a Chomutovem. Naštěstí šel polistopadový vývoj humánnější a ekologičtější cestou, i když ne o mnoho — limit 20 milionů tun vytěženého uhlí ročně, jak požadovala vládní vyhláška č. 444/1991, tamější těžaři nikdy nerespektovali. A namísto ekoaktivisty navrhovaného zavedení moderních spalovacích technologií ČEZ, jak známo, elektrárny postaru odsířil a dotoval jimi dostavbu Temelína. Z ekology a ekoaktivisty požadovaného programu obnovy severočeské pouště se tak po patnácti letech splnilo nemnoho. Na druhou stranu stále (ještě) stojí tehdy ohrožený zámek Jezeří i obce Černice, Chabařovice, Březno či Horní Jiřetín — ačkoliv tehdejší starosta Horního Jiřetína Miroslav Štýbr smutnil: „Život mám za sebou a na mně jako osobě starosty vůbec nezáleží. Zastupitelstvo je úplatné a důl má ze všeho legraci. Všechno zpochybňuje. Veškerá snaha je marnost nad marnost…“

Další ekolahůdku naservírovala PG v podobě dopisu několika ekologů (například Josefa Vavrouška, Ivana Dejmala či Václava Mezřického) tehdejšímu premiéru Klausovi, ve kterém vyčítají jeho vládě nekoncepční ekologickou politiku a přehlížení negativních trendů. Václav Klaus nezaváhal a se suverenitou jen jemu vlastní udeřil: „přestože se nazýváte odborníky v oblasti životního prostředí… málo jste porozuměli širším souvislostem“. Samozřejmě souvislostem ekonomickým, o nichž idealističtí, maximalističtí a fundamentalističtí ekologové neměli ani potuchy. Josef Vavroušek k tomu jen stačil poznamenat: „už dlouho jsem nečetl tak vnitřně rozporný a arogantní dopis“.

Ostatní prominou, jen telegraficky: Jan Keller si dobrých deset let před nedávnou mediální kauzou všiml, že se stáváme popelnicí západní Evropy, Jakub Patočka se (marně) pokusil čelit Maastrichtské smlouvě založením Středoevropského bloku obnovy a Petr Vozák na závěr poutavě zachytil školské turné písničkáře Emila Pospíšila, propagujícího zdravou výživu, sitár a ekologické povědomí. Převelká škoda, že Emil i Josef Vavroušek krátce poté náš svět nuceně opustili.

[21. listopadu 2008]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.