graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-24
2017-10&clndr_act=2017-9-24
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září (dnes)   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2008  »

Foto k novince: Lidé jsou víc než uhlí

Vít Kouřil

Lidé jsou víc než uhlí

Větu z názvu nepronesl lecjaký zapálený eko-aktivista, ale někdejší náměstek na ministerstvu průmyslu, pan Ludvík. Než byl propuštěn.

Hlavním tématem patnáct let staré Poslední generace se v souvislosti s (marným) pokusem o záchranu Libkovic stala spálená země severních Čech. Regionu, který po všech stránkách doplatil na půlstoletí trvající hnědouhelné šturmování. Jan Piňos v textu Úplné vyuhlení 2232 dokonce zmiňuje takzvanou velkou variantu rozvoje, podle níž měla být ve 23. století vyuhlena celá oblast mezi Ústím nad Labem a Chomutovem. Naštěstí šel polistopadový vývoj humánnější a ekologičtější cestou, i když ne o mnoho — limit 20 milionů tun vytěženého uhlí ročně, jak požadovala vládní vyhláška č. 444/1991, tamější těžaři nikdy nerespektovali. A namísto ekoaktivisty navrhovaného zavedení moderních spalovacích technologií ČEZ, jak známo, elektrárny postaru odsířil a dotoval jimi dostavbu Temelína. Z ekology a ekoaktivisty požadovaného programu obnovy severočeské pouště se tak po patnácti letech splnilo nemnoho. Na druhou stranu stále (ještě) stojí tehdy ohrožený zámek Jezeří i obce Černice, Chabařovice, Březno či Horní Jiřetín — ačkoliv tehdejší starosta Horního Jiřetína Miroslav Štýbr smutnil: „Život mám za sebou a na mně jako osobě starosty vůbec nezáleží. Zastupitelstvo je úplatné a důl má ze všeho legraci. Všechno zpochybňuje. Veškerá snaha je marnost nad marnost…“

Další ekolahůdku naservírovala PG v podobě dopisu několika ekologů (například Josefa Vavrouška, Ivana Dejmala či Václava Mezřického) tehdejšímu premiéru Klausovi, ve kterém vyčítají jeho vládě nekoncepční ekologickou politiku a přehlížení negativních trendů. Václav Klaus nezaváhal a se suverenitou jen jemu vlastní udeřil: „přestože se nazýváte odborníky v oblasti životního prostředí… málo jste porozuměli širším souvislostem“. Samozřejmě souvislostem ekonomickým, o nichž idealističtí, maximalističtí a fundamentalističtí ekologové neměli ani potuchy. Josef Vavroušek k tomu jen stačil poznamenat: „už dlouho jsem nečetl tak vnitřně rozporný a arogantní dopis“.

Ostatní prominou, jen telegraficky: Jan Keller si dobrých deset let před nedávnou mediální kauzou všiml, že se stáváme popelnicí západní Evropy, Jakub Patočka se (marně) pokusil čelit Maastrichtské smlouvě založením Středoevropského bloku obnovy a Petr Vozák na závěr poutavě zachytil školské turné písničkáře Emila Pospíšila, propagujícího zdravou výživu, sitár a ekologické povědomí. Převelká škoda, že Emil i Josef Vavroušek krátce poté náš svět nuceně opustili.

[21. listopadu 2008]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.