graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-21
2018-5&clndr_act=2018-4-21
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna   »   4 události
21
sobota 21. dubna (dnes)   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2017  »

Magická stezka kanadským pralesem
autor/ka: Ostrov Vancouver, foto: Lenka Filipová (vše) 

Lenka Filipová

Magická stezka kanadským pralesem

Víte, co bylo náročnější než se brodit bahnem až po kolena, krást vlastní batoh slimákům o velikosti menšího banánu nebo si prozpívat cestu kolem medvěda baribala? Vydržet to dlouhé těšení, než se splní mé velké přání: zmizet na pár dní jen s batohem v majestátní divočině nádherného, stovky let starého lesa plného gigantických stromů a divokého pobřeží Pacifiku, vnímat její řád i nespoutanou tvořivost, nechat se okouzlit i poučit. Po několika týdnech ponocování u přírodovědeckých publikací, cestovatelských blogů, průvodců a map jsem konečně mohla sbalit batoh a vyrazit do Britské Kolumbie.

Trasa West Coast Trail se nachází na ostrově Vancouver v oblasti Pacific Northwest, do které jsou běžně zahrnovány Britská Kolumbie v Kanadě se státy Washington a Oregon v USA. Tato oblast se vyznačuje velmi osobitým klimatem, především vysokými srážkami po celý rok s výjimkou letních měsíců a celoročními mírnými teplotami, díky nimž listnaté stromy v zimě neopadají. Ale i v létě zde bývá často zataženo, takže se tu daří především jehličnanům. Miliony jehliček dokážou vstřebat i tlumené světlo. A na těchto milionech malých jehliček nebo listů se sráží vlhkost, ochlazující lesní ekosystémy. Největší vliv na jedinečné místní klima má ale samozřejmě oceán.

Ostrov Vancouver, foto: Lenka Filipová (vše)

West Coast Trail vznikla historicky jako záchranná stezka pro námořníky, kteří ztroskotali na takzvaném „hřbitově Pacifiku“ (The Graveyard of the Pacific) — rozsáhlé oceánské oblasti ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Stezka pralesem

21. 2017, 16 fotek
Lenka Filipová

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.