graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Metan na vzestupu
autor/ka: Maria Gullestrup 

Renata Svobodová

Metan na vzestupu

Uplynulý rok 2016 byl s velkou pravděpodobností nejteplejším za dobu měření. Změna klimatu působí, planeta se otepluje, emise skleníkových plynů stoupají — pro čtenáře 7.G asi nic nového. Přesto byli vědci nedávno zaskočeni výsledky nových studií. Původcem jejich údivu byl metan, druhý nejdůležitější skleníkový plyn, jehož koncentrace v atmosféře rostou rychleji, než kdo čekal.

Změna klimatu se nejčastěji skloňuje spolu s oxidem uhličitým. Není se čemu divit, tento skleníkový plyn je odpovědný zhruba za 60 % antropogenního oteplování planety. Hned za ním však stojí jeho méně známý, leč o to působivější příbuzný — metan. V atmosféře ho sice nalezneme podstatně méně než proslulého oxidu uhličitého, kvůli jeho větší účinnosti si však v soutěži o „nejvíce ohřívající“ skleníkový plyn udržuje druhé místo. Svou pozici si zajisté zaslouží, k lidskému podílu na změně klimatu přispívá zhruba dvaceti procenty. Několik nedávno publikovaných studií obrátilo na metan více pozornosti a — jak už to se změnou klimatu bývá — jejich zjištění pro nás nejsou příliš povzbudivá.

Nejrychlejší ze všech

O metanu se mluví méně nejen kvůli jeho skromnějšímu podílu na změně klimatu, ale také proto, že je pro nás větší neznámou. Pozornost odborníků i politiků s...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.