graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-20
2018-4&clndr_act=2018-3-20
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2016  »

Mizí krajinná mozaika, divočina to nezachrání
autor/ka: Renata Svobodová (vše) 

Mizí krajinná mozaika, divočina to nezachrání

Rozhovor s Davidem Storchem

K hlavnímu tématu tohoto čísla se vracíme i v závěrečném rozhovoru. S profesorem Davidem Storchem (1970) jsme hovořili o divočině, druhové rozmanitosti a jejím ubývání. Jako biolog a makroekolog, ředitel Centra pro teoretická studia (UK a AV ČR) a spoluautor knih Jak se dělá evoluce, Úvod do současné ekologie či Biologie krajiny — biotopy České republiky je na tyto otázky opravdovým expertem. Nezůstali jsme však jen u nich. Jak se podle něj polarizuje česká společnost? Proč chodit do přírody? A proč nepodléhat smutku?

Co nebo kdo podle vás nejvíce ohrožuje českou biodiverzitu?

Je úplně jednoznačné, že hlavním faktorem ohrožujícím biodiverzitu — ve smyslu druhového bohatství naší země — se stalo zarůstání krajiny. Těch faktorů samozřejmě existuje celá řada, ale tohle je něco, o čem víme, že to opravdu způsobuje mizení druhů až k úplnému vymření na úrovni celé České republiky. Pak můžeme nalézt další faktory typu eutrofizace či intenzifikace zemědělství, ale ty jsou oproti zarůstání minoritní.

Co přesně si můžeme pod zarůstáním krajiny představit?

Hlavní změna, k níž došlo od 60. let 20. století, byl ústup člověka z krajiny. Mluví se o zániku zemědělství a na ně navázaného způsobu života. Samozřejmě nejde o to, že by zaniklo samotné zemědělství. Dříve v něm ale většina lidí pracovala a člověk byl v krajině trvale přítomný. To vedlo k extenzivnímu obhospodařování krajiny, kdy čl...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.