graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2017  »

Modlitba za Černobyl
autor/ka: Pripjať, foto: Amort (vše).  

Karolína Janků

Modlitba za Černobyl

Dne 26. dubna 1986 se stala havárie přinášející neštěstí tak obrovského rozsahu, že o ní slyšel téměř každý. Černobyl patří k symbolům absolutního selhání lidské kontroly nad technologií a zároveň také představuje obrovský zdroj strachu. Strachu z toho, že se něco podobného stane znovu, neboť i navzdory tomuto neštěstí jaderné elektrárny stále fungují a stavějí se nové. Jedno je však jisté — od černobylské katastrofy přestala být jaderná energie bezmezně obdivována jakožto symbol pozitivního vědeckého pokroku.

O černobylské události bylo napsáno nespočetně textů, nicméně kniha Modlitba za Černobyl běloruské spisovatelky Světlany Alexijevičové, nedávné držitelky Nobelovy ceny za literaturu, je opravdu výjimečná. V tom, že se dostává obětem a svědkům Černobylu pod kůži. Díky jejich autentickým výpovědím se tak společně s nimi ocitáme v hrůzné atmosféře, která po výbuchu panovala. A silně pociťujeme soucit, smutek nebo zděšení.

Osudový výbuch

Připomeňme si nejdříve, jak se havárie udála. Při riskantním testovacím pokusu čtvrtého reaktoru došlo k jeho nečekanému přehřátí, což vyvolalo masivní explozi. Výbuch odtrhl víko reaktoru a zároveň těžce poškodil bezpečností systémy včetně přiléhajících konstrukcí nesoucích jádro reaktoru. Celé postižené místo se následně zahalilo do radioaktivního kouře. Přivolaní hasiči byli jedni z prvních okamžitých obětí, jelikož nebyli vybaveni ochr...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:

Tomáš Janda - Nebužely - 15. 5. 2017 13:42

"Při riskantním testovacím pokusu čtvrtého reaktoru došlo k jeho nečekanému přehřátí, což vyvolalo masivní explozi." Testovací pokus by nebyl riskantní, kdyby byl proveden tak, jan byl naplánován. Jelikož plán nebyl dodržen, pokus se nepovedl a nemohl již být bezpečně opakován po několik dalších hodin. Velitel směny ale nařídil deaktivovat veškeré ochranné systémy a pokus opakovat. Přivedl tak vědomě reaktor do stavu, ve kterém se nedal kontrolovat. Jeho motivací bylo provedení testu za každou cenu, aby dosáhl kariérního postupu. Autorka článku strach mít nemusí, protože elektrárny RBMK černobylského typu již nejsou v provozu a nové tohoto typu se nestaví. Varné a tlakovodní reaktory díky negativní zpětné vazbě nemohou být do neovladatelného stavu přivedeny ani vědomou manipulací odborníka.


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.