graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2017  »

Muž, který rozdával rukavice
autor/ka: dobrovolníci a dobrovolnice v Sieře de Gata (vše). Bonggi R. Ibarrondo. 

Eliška Bartošová

Muž, který rozdával rukavice

Třetí nejrozsáhlejší lesní požár roku 2015 ve Španělsku se mu prohnal na dohled od domu. Pochopil to jako příležitost vrátit sem les s původní druhovou skladbou a změnit povahu lesního hospodářství.

Zařídil, aby ve Villasbuenas de Gata mohli celý říjen bydlet dobrovolníci, měli kde spát, co jíst a měli potřebné vybavení pro sázení stromů. Domluvil pomoc, podporu, či alespoň tichý souhlas dotčených stran — politiků, úředníků, lesní správy, sousedů, místních. Udělal propagaci a pozval dobrovolníky. Říká se mu Bonggi. Do Siery de Gata (Pohoří Kočky) se přistěhoval teprve nedávno.

Požár, který na západě Španělska poblíž portugalských hranic hořel předloni v srpnu tři dny, nakonec podle španělského Ministerstva životního prostředí, venkova a moří zničil bezmála sedm tisíc hektarů lesa. Byl téměř určitě založen lidskou rukou. Podle statistik, s nimiž pracuje španělský WWF (Světový fond na ochranu přírody) v aktuální analýze Kde hoří naše lesy, způsobí člověk 96 % tamějších lesních požárů. Mohla to být nehoda, ale ve více než polovině případů požáry někdo založí záměr...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:


  Související fotogalerie:

Sázení stromů ve Španělsku

24. 2017, 13 fotek
dobrovolníci a dobrovolnice v Sieře de Gata

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.