graphic-header
Občanský kalendář » «»

listopad 2017

2017-10&clndr_act=2017-11-21
2017-12&clndr_act=2017-11-21
PoÚtStČtSoNe
1 2
3
pátek 3. listopadu   »   1 událost
4
sobota 4. listopadu   »   1 událost
5
neděle 5. listopadu   »   1 událost
6 7 8
9
čtvrtek 9. listopadu   »   1 událost
10
pátek 10. listopadu   »   2 události
11
sobota 11. listopadu   »   3 události
12
neděle 12. listopadu   »   2 události
13 14 15 16 17
18
sobota 18. listopadu   »   2 události
19
neděle 19. listopadu   »   1 událost
20
pondělí 20. listopadu   »   1 událost
21
úterý 21. listopadu (dnes)   »   1 událost
22
středa 22. listopadu   »   1 událost
23
čtvrtek 23. listopadu   »   1 událost
27
28
úterý 28. listopadu   »   1 událost
29 30
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2009  »

Vít Kouřil

Nelze to posuzovat lidsky

Co se za minulé dva měsíce událo ve společnosti domácí i globální?

Svět se ani po tolik oplakávané smrti Michaela Jacksona nestal „a better place“. Boj se světovou hospodářskou krizí stál země skupiny G20 téměř 11 bilionů dolarů; Česká republika zatím vydala zhruba 80 miliard korun. „V betonu utrácet umíme, na rozdíl od měkkých projektů,“ vysvětlil na počátku září ministr financí Eduard Janota k návrhu rozpočtu, v němž mělo na dálnice jít o 24 miliard více a na školství o 12 miliard méně. Ústavní soud převezl Jirku s Mirkem (i nás všechny ostatní) a parlamentní volby se přesouvají na příští rok. Odpůrci radaru v Brdechoslavili Obamův storno telefonát premiéru Fischerovi. „Nelze to posuzovat lidsky, je to pojistná matematika,“ komentoval ex-ministr zdravotnictví Tomáš Julínek částku 1,1 milionu korun, kterou musí zaplatit Ukrajinka Kateřina Solovjova nemocnici v Motole za třítýdenní pobyt po předčasném porodu dvojčat. I když Solovjova v České republice čtyři roky pracuje a platí zdravotní pojištění, náklady za novoro-zeňata pojistka nekryje, a navíc je pro vysoké riziko odmítla pojistit i komerční pojišťovna VZP. Devatenáctiletá vietnam-ská Češka Lan Pham Thi se stala laureátkou Literární ceny Knižního klubu; v krátkém románu Bílej kůň, žlutej drak poutavě přiblížila život vietnamské komunity uprostřed úplatné, pokrytecké a domýšlivé české majority. Zatímco starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) vytáhl do boje proti „nepři-způsobivým“, v Praze vyhlásili squatteři pouliční Týden nepřizpůsobivosti; v rámci něj na pár hodin obsadili chátrající dům na Albertově, než je policie nemilosrdně pozatýkala. Vyšlo najevo, že dva plzeňští kriminalisté nezákonně špehovali Martina Hyťhu z tamní pobočky Dětí Země, zřejmě na zakázku lidí z byznysu. Jedenáctiletý Sam O‘Shea konečně může jezdit do školy v anglickém Portsmouthu na kole; po nátlakujeho matky Angely a petici spoluobčanů nakonecškolní rada uznala, že je cesta pro něj bezpečná. S podtitulem „Ráno vstanu a změním svoje město“ dorazil do kin film Auto*Mat režiséra Martina Marečka. V Praze vystoupil dvanáctičlenný Vienna Vegetable Orchestra, hrající mimo jiné na housle z pórku, píšťalku z mrkve, trubku z okurek a paprik nebo bicí vyrobené z dýně. Transparent s nápisem „Ropné písky — klimatický zločin“ vyvěsilo 25 aktivistů Greenpeace na povrchový důl Shell Albion Sands v severní Albertě a na pár dní zablokovalo jeho provoz; těžba ropných písků způsobuje 3—5krát větší emise než běžná těžba ropy, navíc ničí zachovalé kanadské ekosystémy. Zatímco Evropa zažívá porodní horečku, sedm let tuzemského babyboomu končí. S počítačem neumí pracovat jen necelá 4 % českých dětí ve věku 12—15 let, zatímco ze seniorů starších 65 si nekliknou více než čtyři pětiny. Alespoň mohli užívat překrásného babího léta.

[15. října 2009]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.