graphic-header
Občanský kalendář » «»

leden 2018

2017-12&clndr_act=2018-1-23
2018-2&clndr_act=2018-1-23
PoÚtStČtSoNe
1
pondělí 1. ledna   »   1 událost
2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
18
čtvrtek 18. ledna   »   1 událost
19 20 21
22 23
24
středa 24. ledna   »   1 událost
25
čtvrtek 25. ledna   »   1 událost
29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2017  »

Nežijeme v klimatické oáze
autor/ka: Alexander Ač, foto: Radek Svoboda (vše)  

Nežijeme v klimatické oáze

Rozhovor s Alexanderem Ačem

Na setkání do veganské kavárny dorazil ekolog a klimatolog Alexander Ač stylově na kole. Mezi českými klimatology vyčnívá nejen svým životním stylem, ale i svou angažovaností a otevřeností, s jakou mluví o závažnosti důsledků klimatické změny. S nadhledem i upřímným rozhořčením jsme hovořili o vlažnosti českých klimatologů, nejisté budoucnosti, zásadní roli jednotlivce i o tom, jak změnu klimatu přijmout a naučit se s ní žít.

Zatímco spolu mluvíme, zpravodajství se plní informacemi o hurikánech. Někteří je přímo spojují se změnou klimatu, jiní jsou zdrženliví. Jaký je tedy mezi současnou situací a změnou klimatu vztah?

Změna klimatu jednoznačně zhoršila důsledky hurikánů několika způsoby. Za posledních sto let se zvýšila hladina světových oceánů v průměru o dvacet centimetrů. Když se hurikán dostane nad pevninu, záplavy jsou při stejné intenzitě, které by hurikán dosáhl před sto lety, o těch dvacet centimetrů vyšší. Na Floridě je nárůst hladiny oceánu ještě výraznější, protože tam dochází i k pomalému poklesu pevniny následkem urbanizace.

Druhá spojitost spočívá v růstu průměrné teploty oceánů i atmosféry. Čím teplejší voda, tím vyšších průměrných i nárazových rychlostí hurikán dosahuje a zvyšuje se jeho intenzita. Teplejší vzduch obsahuje více vodní páry, proto pak přichází více srážek než ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?
Anebo nás chcete ve vydávání podobných textů podpořit jinak?
Další články z tohoto čísla 7.G  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.