graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2016  »

Nic není nečisté samo v sobě
autor/ka: lirinya 

Štěpán Jindra

Nic není nečisté samo v sobě

Když jsem byl malý, jezdívali jsme v širokém rodinném kruhu stanovat. Do Chorvatska se tehdy ještě tolik nejezdilo, a tak jsme trávili, podobni indiánskému kmenu, dva týdny životem v lese. S bratry a bratranci jsme se celé dny toulali, všemožně lezli, objevovali palouky, kopce, skály a jezírka a v duchu správných objevitelů jim dávali jména. Slučovali jsme se do tlup, které o vládu nad nově pojmenovanou krajinou soupeřily. A byli jsme z toho všeho řádně zmýcení. Měli jsme také jednu sestřenici, která se s námi netoulala. Teta měla, i uprostřed lesů, jiné představy o čistotě než většina rodičů, kteří mhouřili nad naším oblečením oči. „Nedělej to, ušpiníš se a budeš jako ti prasáčtí kluci!“ říkala často. Nešlo ani tak o to, do jaké míry jsme byli prasáckými kluky, ale aby si sestřenka vštípila, co je pro holčičky fuj — tedy utvrdila svou genderovou roli.

Tato vzpomínka z dětství ilustruje, jak rozdílně nahlížíme čistotu a špínu i v poměrně homogenním prostředí a jak se tento pohled mění v závislosti na našich motivacích. Také leccos napovídá o tom, jak se s oběma pojmy pracovalo napříč dějinami. V jazyce se jedná o opozita podobného významu jako dobré a zlé. Označují širokou škálu věcí, s nimiž se setkáváme a pomocí nichž je zařazujeme na své vnitřní mapě světa. Snad by se dalo tvrdit, že čisté je symbolickým vyjádřením dobrého, zatímco s nečistým je to přesně naopak. Ne nadarmo jsou archetypy záporných postav v pohádkách a fantasy literatuře často stejně zlé, jako špinavé. Svět, který kolem sebe utvářejí, odráží tyto jejich vlastnosti, například Mordor v Tolkienově Středozemi ostře kontrastuje s éterickou čistotou elfího světa a ušlechtilí koně Hvaininimové stojí v protikladu k primitivním lidem Jahua v Gulliverových cestách. V kulto...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.