graphic-header
Občanský kalendář » «»

září 2017

2017-8&clndr_act=2017-9-24
2017-10&clndr_act=2017-9-24
PoÚtStČtSoNe
1
pátek 1. září   »   2 události
Akce » Genius loci
2
sobota 2. září   »   2 události
Akce » Genius loci
3
neděle 3. září   »   2 události
Akce » Genius loci
4
5
úterý 5. září   »   1 událost
6 7 8 9
10
neděle 10. září   »   1 událost
11 12 13 14 15
16
sobota 16. září   »   2 události
17
neděle 17. září   »   1 událost
18
pondělí 18. září   »   1 událost
19
úterý 19. září   »   1 událost
20
středa 20. září   »   2 události
21
čtvrtek 21. září   »   2 události
22
pátek 22. září   »   3 události
Akce » LITR Olomouc
23
sobota 23. září   »   4 události
Akce » LITR Olomouc
24
neděle 24. září (dnes)   »   5 události
Akce » LITR Olomouc
25 26 27
28
čtvrtek 28. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
29
pátek 29. září   »   1 událost
Akce » Tabook 2017
30
sobota 30. září   »   2 události
Akce » Tabook 2017
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak hodnotíte rok 2016?

stál za starou belu

špaténka, ale byly horší

střídavě oblačno

v podstatě dobrý

můj životní rok

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 5/2009  »

Vít Kouřil

Nieje čas!


„Tento svět je světem nadnárodních společností. A pokud snad ještě ne, tak se jím se stále rostoucí rychlostí a navíc s neomylnou jistotou stává,“ předvídal před patnácti lety v Poslední generaci Vojtěch Kotecký, když podroboval kritice dokumenty Evropského kulatého stolu průmyslníků (ERT). Ty se obávaly ztráty evropské konkurenceschopnosti v důsledku nedostatečné mobility, flexibility, harmonizace, integrace a tak dále (tyto dnes všudypřítomné pojmy autorovi tehdy připadaly jako pozoruhodný newspeak). Co myslíte, čeho se obávají dokumenty ERT dnes? Ke konkurenceschopnosti přibyla energetická bezpečnost a změna klimatu. Inu, mírný pokrok v mezích (tržního) zákona.

Ochrání nás před neblahým vlivem nadnárodek stát? Arcipapež pozitivismu Jan Keller čtenáře PG ihned vyvedl z omylu: „Očekáváme-li, že prostřednictvím státu se vrátí vláda věcí našich do našich rukou, nejenže čekáme na špatné koleji, ale dokonce, mám-li parafrázovat A. Giddense, jsme si spletli i nádraží.“

Třetí ránu optimistům poté uštědřil Tomáš Kolenka (tehdejší šéf Dětí Země na Slovensku) v apelativním textu Začiatok konca: „Ľudstvo je príčinou najväčšieho ,ekopatologického procesu‘ v dejinách sveta. Každý deň opúšťa našou vinou nedobrovoľne túto planétu približne 140 rastlinných a živočíšnych druhov. V priebehu budúcich 25 rokoch, ak sa trend nezmení k lepšiemu, Zem bude chudobnejšia až o cca 1,5 milióna druhov!“ Existuje řešení? Podle Kolenky se lidstvo musí naučit zachraňovat rozmanitost nejen v odlehlých koutech planety, ale i v našich městech a vesnicích. „Nie je čas ani miesto, ani právo pre ďalšie priehrady a cesty v lesoch, pre len primitívnou vášňou odôvodnené strieľanie vlkov, rysov a ďalších predátorov... Nie je čas pre atómové elektrárne, hlinikáreň v Žiari nad Hronom... Nie je čas pre Coca-Colu či McDonalda.“ Přijde vám to příliš radikální? „Musíme mať na zreteli to, na čo upozornil Jakub Patočka v jednom zo svojich článkov, a to, že naše ciele a požiadavky vychádzajú z potrieb Prírody, ktorej je človek súčasťou, a nie naopak. A tak je to správne.“ Howgh.

Závěr pro ty, co při pohledu na šňůry mekáčů a lajny kokakol jímá hrůza, a navíc mají bytostnou potřebu happy endu: „Civilizace ve svém celku má smysl — je to ten nejbytostnější výraz lidské existence, tvořivosti a hravosti,“ napsal Lubor Kysučan.  Ovšem „radost nám však může přinášet jen tehdy, pokud nás činí více lidmi,“ přičemž „jde tedy o cosi víc než zakázat freony, Temelín či mcdonaldovský ráj..., i když přirozeně to jsou ty první a hluboce nezbytné kroky. K záchraně i ke smyslu... A nestačí také od civilizace jen utíkat v rousseaovském stylu. To je pokrytectví a neupřímná póza, laciná dobová móda.“

[13. října 2009]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.