graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2017  »

Občanský kalendář
autor/ka: Naomi Aldort, foto: Petr Matas. 

Simona Horká

Občanský kalendář

Na této dvoustraně tradičně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomíjíme ani aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

26. 8. Přírodní zahrádka v babím létě. Praha, 14—17 hodin. Odpolední minikurs pro naprosté začátečníky na zahrádce lektorky Evy Hauserové. Podrobnosti a přihlášky na www.naucmese.cz.

28. 8.—3. 9. Letní školáKUS — klima, udržitelnost, soběstačnost 2017. Hostětín. Uvažujete o nějaké formě soběstačnosti? Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti, jak ji snížit? Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech? Přijeďte si do Hostětína vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Organizuje Centrum Veronica Hostětín, hostetin.veronica.cz.

5. 9. Biodiverzita vybraných skupin hmyzu moravsko-slovenského pomezí. Hostětín a PP Lom Rasová, PP Rubaniska, 9—15 hodin. Seminář a odborná exkurze na téma vysoké druhové bohatosti rostlinných společenstev, na která jsou navázaná významná společenstva brouků a motýlů v Bílých Karpatech. Organizuje Centrum Veronica Hostětín, hostetin.veronica.cz.

10. 9. Veggie Náplavka. Praha, 10—21 hodin. Pátý ročník největšího setkání zdravého a etického veganského životního stylu, tentokrát s podtitulem HOPE. Info: veggienaplavka.cz.

16. 9. Ekologické ovocnářství — odborná exkurze. Ekocentrum Pangea, Nová Bošáca, 9—16 hodin. Exkurze s potulným ovocnářem po rozsáhlém starém ovocném sadu, po mnoha letech neúdržby opět opečovávaném. Více informací jan.talas@veronica.cz nebo hostetin.veronica.cz.

21.—24. 9. Festival Země na talíři. Kino Bio Oko, Studio Alta, Praha. Festival dokumentárních filmů se zabývá zejména tématem zodpovědné spotřeby a výroby potravin. Přinese šest snímků v premiéře, mimo jiné o konzumaci hmyzu (The Gateway Bug), o důsledcích nadměrného rybolovu (The Fish on My Plate) či o klimatické změně (Thank You for the Rain). Organizuje Glopolis, info: festivalalimenterre.cz.

22.—24. 9. LITR Olomouc. W7, Olomouc. Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací vydávaných malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Více na litrolomouc.cz.

23.—24. 9. Festival Evolution. Výstaviště Praha-Holešovice. Pod jednou střechou najdete vše, co souvisí se zdravým životním stylem a osobním rozvojem; od nákupů přesochutnávky a poradny až po festivalové programy pro celourodinu.Součástí je nově i Raw fest, viz www.festivalevolution.cz.

24. 9. Jablečná slavnost. Hostětín, 11—17 hodin. Jablka na každém kroku a ve všech podobách — čerstvě vylisovaný mošt v moštárně, v sadu sušená jablka z tradiční sušírny ovoce, pečená jablka v jablečných moučnících i čerstvě utržená jablka ze stromu v přírodní zahradě Centra Veronica. Vše doplňuje ovocnářská poradna, ochutnávka ovoce a prodej sazenic starých odrůd ovoce. Viz hostetin.veronica.cz.

28.—30. 9. Tabook. Tábor, Sýpka Kotnov. Festival a mezinárodní setkání malých nakladatelů, festival obrazové knihy, ilustrace a knižních profesí. Prozkoumává a objevuje nejdůležitější osobnosti současného knižního světa. Součástí je knižní trh. Letos zaměřeno na Polsko. Více na www.tabook.cz.

30. 9.—1. 10. Vegetariánský festival. Vyšehrad Praha, Staré purkrabství. Sedmý ročník food festivalu pro šest smyslů s novými trendy vegetariánského a zdravého stravování. Živé ukázky vaření a přednášky. Více na www.vegetarianskyfestival.cz.

Říjen Naomi Aldort. V pátek 13. října představí americkou terapeutku a rodinnou poradkyni Jaroslav Dušek v Praze, v sobotu 14. října zavítá Naomi Aldort na celodenní seminář o různých rodičovských úskalích do Bratislavy, 15. října následuje beseda v Brně a ve středu 18. října ve Vídni. V Prazenásledně proběhne ve dnech 27.—29. října třídenní seminář pro pokročilé. Většina seminářů bude dostupná i online. Sledujte www.naomialdort.cz.

4. 10. Brno s Roundupem nežije. Brno, Sál Úřadu městské části Brno-střed, od 17 hodin. Proč je glyfosát problém na zahradě i ve městě? Jak se mu vyhnout a co pro to dělá město Brno? Besedu pořádá Síť ekologických poraden STEP za podpory Magistrátu města Brna a Nadace Veronica. Více informací renata.plackova@ekoporadna.cz.

5.—7. 10. Ekofilm. Brno. Letošním tématem 43. ročníku mezinárodního filmového festivalu je ovzduší, hlavním filmovým místem pak kino Scala. Z více než dvou a půl tisíc přihlášených snímků vybere dramaturgický tým třicet, které budou soutěžit ve třech kategoriích — Krásy přírody, České, slovenské a středoevropské filmy a Krátké filmy. Doprovodný program doplní areál Ekoexpo na Náměstí Svobody. Více na www.ekofilm.cz.

6.—7. 10. Brněnský biojarmark. Zelný trh (horní část). 26. ročník biojarmarku přinese stánky s místními bioprodukty: zeleninou, sýry, zavařeninami, pečivem, kořením, vínem, masem a masnými produkty, ale i široký výběr občerstvení. Pořádá Ekologický institut Veronica, info: veronica.cz.

13.—15. 10. Škola občanské iniciativy (ŠOI). Celá ČR. ŠOI je půlroční vzdělávací program soustředěný zejména do pěti víkendových setkání. První říjnový se uskuteční na Rychtě v Krásensku v Moravském krasu. Každý víkend je zaměřen na jedno až dvě témata — občanská iniciativa, kampaně, média, zapojování lidí a fundraising, organizace veřejných akcí a psychohygiena. Registrační formulář vyplňte a motivační dopis zasílejte do 10. září. Účastníkům hradí Hnutí DUHA stravu, ubytování a program. Více na www.hnutiduha.cz.

Setkání se Sedmou generací

Na Veggie Náplavce, festivalu Země na talíři, LITRu, Festivalu Evolution, Tabooku, Vegetariánském festivalu, Brněnském biojarmarku a ŠOIce se můžete potkat i se Sedmou generací a (ne)závazně probrat vše, co vás zajímá. Těšíme se naživo.

Petice a kampaně

Petice proti množírnám. Požaduje, aby byla přijata opatření proti rozmachu takzvaných psích množíren na území České republiky, konkrétně: úpravu příslušné legislativy tak, aby stanovovala přesné minimální parametry pro chovy psů, které budou respektovat jejich pohybové, sociální a zdravotní potřeby, a budou tak neslučitelné s bezohlednou masovou produkcí; dále přísný dohled nad plněním registrační povinnosti chovatelů a účinnou spolupráci mezi jednotlivými státními orgány (Státní veterinární správa, živnostenské úřady, finanční úřady, Policie ČR) při odhalování a potírání černých chovů; a také efektivní kontrolní činnost Státní veterinární správy. Petici najdete na obrancizvirat.cz/petice/mnozirny.

Plast je past. Každý rok se do oceánů dostává přibližně osm milionů tun plastu. Vodstva a v nich žijící organismy se pod jejich návalem dusí a nemohou se bránit. Tato výzva Greenpeace požaduje po evropských ministrech a ministryních životního prostředí, aby znečišťování oceánů plasty ukončili. Členské země EU totiž právě revidují celoevropské právní předpisy v oblasti nakládání s odpadem. Zamiřte na plastjepast.cz.

foto: Vaidehi Shah

Jezme bez jedů. Cílem této kampaně spolku Arnika je prověřit za pomoci jednoduchých měření český trh s nádobím a zpřístupnit veřejnosti informace o nejproblematičtějších kouscích. S některými výrobci a prodejci porcelánu a skla pracuje Arnika na tom, aby začali používat nezávadná barviva. Zatím se podařilo přesvědčit jednoho z největších výrobců porcelánu v Čechách, aby nahradil barvy obsahující těžké kovy bezpečnějšími alternativami. Více najdete na jezmebezjedu.cz.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

[30. července 2017]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.