graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-22
2018-4&clndr_act=2018-3-22
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2008  »

Foto k novince: On asi žádný návod nebude

Vít Kouřil

On asi žádný návod nebude

Kdyby se nějaký zbloudilý kreativec z reklamní agentury Poslední sen rozhodl propagovat patnáct let staré číslo Poslední generace, mohl by využít těchto času(ne)vzdorných citací:

„Represivní násilí vystřídala represivní tolerance… soudruh konzumák se proměnil v občana konzumáka. Dál se lhostejně suneme ke zmaru“ (Jakub Patočka). „Je teda viac než pravdepodobné, že niekoľko ďalších desaťročí bude deštrukcia ozónu každý rok stále väčšia, čo zrejme povedie k zdvojnásobeniu rozlohy ozónovej diery nad Antarktidou“ (Slávka Dargocká); doplňme, že z tehdejších asi 22 milionů km2 se díra zvětšila na maximum 29,5 milionů km2 v roce 2006 a zacelit by se měla mezi lety 2060—2070. „(Amazonský) prales je ničen nezkrotnou roztahovačností naší civilizace takovou rychlostí, že za 15 let z něj pravděpodobně nezůstane téměř nic“ (Petr Jelínek); opět doplňme, že Světový fond na ochranu přírody WWF byl loni optimističtější: do roku 2030 zmizí „jen“ 60 % pralesa. „Podle sociologického průzkumu FVŽP je naše populace o ekologických problémech informována dobře. Chybí nám však cosi k tomu, abychom těchto informací využili ke vzniku žebříčku hodnot, ze kterého by se téměř nebo zcela vytratil bezhlavý konzum, hlavní to příčina totální devastace krajiny i lidské duše“ (Michal Majer). „Dlouho jsem se snažil nějaké obecné řešení najít, jenže on asi žádný návod nebude. Jedině… svědomí“ (javornický král Ondra z Pohádky o Tichém království od Veroniky Vachkové). „Přesvědčili jsme se, že ta nejzodpovědnější rozhodnutí vznikají tam, kde se lidé společně sesednou pod stromy a jako skupina hledají řešení svých problémů“ (obyvatelé indické vesnice Seed). „Premiér Klaus prohlásil naši demonstraci za teroristickou akci a prohlásil, že jsme horší než komunisti“ (Ondřej Simon o demonstraci proti schválení dostavby Temelína). „Pouze bohatá společnost má dostatek prostředků k péči o své životní prostředí. Z tohoto argumentu logicky plyne, že velké nebezpečí pro přírodu představují především samotní ekologové, neboť sabotují a znevažují úsilí o prosperitu, a tím přírodu de facto odsuzují k zániku“ (Jan Keller). „Naše práce se občas může zdát neplodná, věříme však, že má smysl. Neočekáváme okamžitý výsledek. Nejsme si jisti úspěchem, nenabízíme zaručené recepty, pohání nás spíše naděje — naděje, že lze žít šťastně, v pohodě, bez pocitu viny, s vědomím souvislostí“ (Hnutí DUHA).

Představte si k tomu působivé kresby Káteřiny Švehlové, a máte Poslední generaci 2/1993 jako na dlani.

[9. dubna 2008]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.