graphic-header
Občanský kalendář » «»

duben 2018

2018-3&clndr_act=2018-4-20
2018-5&clndr_act=2018-4-20
PoÚtStČtSoNe
1
2 3 4 5 6
9 10
11
středa 11. dubna   »   1 událost
Akce » NGO Market 2018
12 13
14
sobota 14. dubna   »   1 událost
15
16 17 18 19
20
pátek 20. dubna (dnes)   »   4 události
21
sobota 21. dubna   »   3 události
22
neděle 22. dubna   »   2 události
23
pondělí 23. dubna   »   1 událost
24
úterý 24. dubna   »   1 událost
25
středa 25. dubna   »   1 událost
26
čtvrtek 26. dubna   »   1 událost
27
pátek 27. dubna   »   1 událost
28
sobota 28. dubna   »   1 událost
29
neděle 29. dubna   »   1 událost
30
pondělí 30. dubna   »   2 události
Akce » Strom roku 2018
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2010  »

Opatrné došlapování v našem šíleném století

Vít Kouřil

Opatrné došlapování v našem šíleném století

Co se za minulé dva měsíce událo ve společnosti domácí i globální?

Před Vánocemi udeřily tuhé mrazy. Klíčovými slovy zimy se staly Avatar, Ardi, Kodaň, Opencard a Haiti. O Avatarovi píšeme jinde, stručně o ostatních: „Opatrně došlapovala na svrchní stranu větví, které dokázala obejmout svými chápavými palci,“ tak popsal Respekt 4,4 milionu let starou samici Ardi, paleoantropologický objev století; její kosterní pozůstatky jsou totiž o více než mi-lion let starší než kostra její „praneteře“, věhlasné australopitékyně Lucy, a navíc zakládají nový druh předchůdců člověka Ardipithecus ramidus. Opatrně došlapovali i nejmocnější politici světa, kteří z kodaň-ského klimatického summitu nevykřesali ani obligátní smlouvu o smlouvě budoucí; v tomto případě nezbývá než doufat, že všechno zlé je k něčemu dobré. Při zemětřesení na Haiti už si ale s touto obezličkou nevystačíme: statisíce mrtvých lidí a zvířat plus miliony přeživších bez domova, to vše v jedné z nejchudších zemí, prostě totální hrůza. Z tohoto hlediska samozřejmě vyznívá pražská dopravní kauza Opencard, v níž jde o „blbých“ pár set milionů korun vyhozených oknem magistrátu, jako naprostá banalita. Stejně tak vybledla i tuzemská sněhová kalamita. Za „jeden z největších skandálů ve zdravotnictví v tomto století“ označil předseda zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodard to, že přední farmaceutické firmy účelově nadsadily nebezpečí vypuknutí prasečí chřipky, a vydělaly tak miliardy dolarů. Čerstvý držitel Nobelovy ceny míru Obama poslal do Afghánis-tánu dalších třicet tisíc vojáků. Podle organizace pro ochranu lidských práv Afghanistan Rights Monitor bylo v afghánském konfliktu loni zabito 1050 osob mladších osmnácti let; podle deníku Los Angeles Times naráží loni v Praze vyhlášený Obamův plán postupné likvidace jaderných zbraní na silný odpor špiček Pentagonu. Holandský soud přijal žalobu čtyř nigerijských farmářů na Shell, podle níž jim tato v Nizozemí sídlící firma znečistila pole a rybníky prosakujícími ropovody. „Domníváme se, že jde o průlomové rozhodnutí,“ ko-mentoval případ Geert Ritsema z tamních Přátel Země. Z výzkumu Agentury EU pro základní práva vyplynulo, že každý druhý Rom a každý třetí přistěhovalec ze subsaharské Afriky je v Evropě alespoň jednou ročně terčem diskriminace; pohodoví Švýcaři mezitím v referendum zakázali stavbu dalších minaretů. Ekolog Bedřich Moldan dal po téměř dvaceti letech košem ODS (gratulujeme) a zamířil do Kalouskovy TOP 09 (kondolujeme). Knihou roku se v Anketě Lidových novin stalo souborné dílo vězněného katolického básníka Josefa Kostohryze, Cenou Karla Čapka pak PEN klub ocenil memoáry Josefa Klímy Moje šílené století. Zemřel komentátor Hlasu Ameriky Ivan Medek. Koncem ledna udeřily tuhé mrazy.

Další díly Společenského kompostu najdete zde.

[12. února 2010]

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.